FAKTY

Starosta przeprasza. Winna ministerialna aplikacja

Piętrzą się kolejki w wydziale komunikacji. Ponad 1/3 interesantów wychodzi z niezałatwioną sprawą.

Sytuacja jest na tyle poważna, że starosta Krzysztof Habura postanowił zorganizować konferencję. Na początku przeprosił mieszkańców za utrudnienia i opóźnienia: – Ich przyczyną jest aplikacja CEPiK 2.0, wprowadzona w połowie listopada przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest bardzo niedoskonała, ma wiele błędów – tłumaczył.

Chodzi o nowy system informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, którego założeniem jest możliwość wprowadzania danych do bazy w trybie online (w czasie rzeczywistym). W praktyce ma to wyglądać tak, że już w momencie rozpoczęcia przeglądu taka informacja o pojeździe pojawi się w systemie. Do tego modelu jeszcze długa droga, bo problemy z CEPiK-iem trapią również stacje diagnostyczne.

– Wydajność nowego systemu to około 60%. Jest problem z przesyłaniem danych, z łączeniem się z ministerialną bazą, wyskakują błędy, które nie są spowodowane złą pracą urzędników – dodała Gabriela Wenne-Błażyńska.

W efekcie nie ma możliwości załatwienia sprawy lub trwa to bardzo długo, a mieszkańcy często odchodzą od okienka z niczym. Bieżące aktualizacje i poprawki nadal nie stabilizują działania CEPiK-u (potrafią popsuć też to, co dotychczas działało). Jak podkreślił starosta, nowa aplikacja została narzucona urzędom/instytucjom (w związku ze zmianami w Ustawie o ruchu drogowym):

– System miał wejść w połowie 2018 roku, jednak został uruchomiony znacznie wcześniej i mamy tego skutki. Był testowany, nie wypadł pozytywnie, a mimo to wprowadzono go – zaznaczył Krzysztof Habura.

Mówiono także o niewielkim remoncie w wydziale – urzędnicy chcą przeorganizować pomieszczenia tak, by powstało choć jedno dodatkowe stanowisko obsługi.


6 komentarzy do “Starosta przeprasza. Winna ministerialna aplikacja

 1. W całej Polsce CEPIK sparaliżował wydziały komunikacji. Choroba wieku młodzieńczego czy “nowa jakość”? :)

 2. “Sytuacja jest na tyle poważna, że starosta zorganizował konferencję” – normalnie cały obraz rządów habury w powiecie :)
  Jest problem to zamiast działać to zrobimy konferencję i zrzucimy winę na innych :)
  Dawali kasę na basen to nie wziął i też konferencję zrobił
  wyburzał warsztaty wbrew woli ludzi – też konferencje robił
  ściemniał, że basen jest na wyciągnięcie ręki … to już konferencji ze 100 było :)
  Do roboty się weźcie !!!

 3. Miałem sprawę wydziale. System internetowej rejestracji nie działa. W pierwszym dniu w godzinach urzędowania wydziału zostałem odesłany. W kolejnym w kolejce od 8.00 to już o 13.00 byłem załatwiony i tylko czeka mnie kolejna wizyta oczywiście z numerkiem.
  Ta szyba oddzielająca urzędników to stary PRL-owski beton. System systemem jak działa każdy widzi ale konferencja nic nie zmieni trzeba podjąć działania. Można zwiększyć liczbę okienek obsługujących, zlikwidować przerwy okienek i kasy, zwiększyć ilość godzin urzędowania, pracować od samego rana do ostatniego klienta, itp. Tam mieszkańcy przynoszą pieniądze a na ich wpłatę muszą czekać w kolejkach godzinami.
  We własnym urzędzie nie dajecie rady a chcecie zarządzać całym powiatem?

 4. Panie Habura! To zapisywać dane obywateli na kartkach papieru, i przenosić do Systemu, po odejściu obywatela! rusz Pan głową Panie Habura! Jak widać lepiej się nadam na Pana stołek starosty, Panie Habura!

Comments are closed.