FAKTY

Straż Miejska ostrzega: 5.000 zł grzywny za wyborcze banery

Kandydaci nie patrzą, gdzie wieszają swoje materiały.

Miasto zalały wyborcze banery. Do Straży Miejskiej wpływają skargi i pytania, dlatego formacja umieściła informację na temat możliwości promocji kandydatów do Sejmu i Senatu.

Zgodnie z art. 495 Kodeksu wyborczego plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych wolno umieszczać tylko za zgodą właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.

Ponadto prezydent działając na podstawie art. 114 Kodeksu wyborczego wyznaczył miejsca do bezpłatnego umieszczania obwieszczeń i plakatów wyborczych. Z kolei jeśli dany materiał znajdzie się w pasie drogowym, konieczne będzie uiszczenie opłaty zgodnie z określonymi stawkami.

Zdarza się także, że kandydaci wieszają swoje plakaty na ogrodzeniu komunalnych nieruchomości, lecz tu także potrzebna jest zgoda (i uiszczenie opłaty).

– Dwóch kandydatów powiesiło swoje banery bez uprzedniej zgody. Zadzwoniłem i poprosiłem o natychmiastowe zdjęcie. Obyło się bez kar – powiedział nam dyrektor ZGM Szymon Kozera.

– Jeden z kandydatów skierował do nas pismo, jednak brakowało w nim potrzebnych informacji – trzeba wskazać m.in. konkretne nieruchomości oraz rozmiar materiału wyborczego, jaki miałby się tam znaleźć – mówi Mariusz Witkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Straż Miejska ostrzega, że w przypadku łamania regulacji zastosuje przepisy karne Kodeksu wyborczego – art. 494 i art. 495 oraz art. 498, które przewidują karę grzywny w wysokości nawet do 5.000 zł lub Kodeksu wykroczeń – art. 63a (bezprawne ogłoszenia) oraz art. 67 (dotyczący uszkodzenia lub bezprawnego usunięcie ogłoszenia).


3 komentarze do “Straż Miejska ostrzega: 5.000 zł grzywny za wyborcze banery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *