FAKTY

Strażacki apel na okrągłą rocznicę

Druhowie mają zasługi w walce o niepodległość.

Dziś na terenie OSP Pabianice, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, odbył się uroczysty apel strażaków-ochotników z całego województwa.

Rząd kilkudziesięciu pocztów sztandarowych wypełnił plac przed jednostką. Wśród zaproszonych gości znalazły się m.in. władze Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. łódzkiego oraz Oddziału Powiatowego Związku OSP RP pow. pabianickiego. Byli samorządowcy z miasta, powiatu oraz wójtowie okolicznych gmin, a także ks. Adam Stańdo, wojewódzki kapelan strażaków.

Honorowym gościem była druhna Beata Zielińska, prawnuczka pierwszego prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP dh. Bolesława Chomicza (medal nazwany jego imieniem jest jednym z najwyższych odznaczeń OSP), która wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Podkreślała w nim rolę ochotniczych straży w czasie zaborów i wojny oraz przypomniała burzliwe dzieje ZOSP RP (np. władze komunistyczne zakazały działalności Związkowi, a kilka lat później pozbawiły go dorobku materialnego). Na koniec zacytowała pradziadka:

„Każdy więc, choć na skromnym swym posterunku obywatelskim niech pamięta, że jest włodarzem ojcowizny swojej, że jeśli pracę poświęca otoczeniu, to lepsze jutro dla przyszłych pokoleń zapewnia”.

Po zabraniu głosu przez gości odbyło się poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz wręczenie odznaczeń zasłużonym druhom.

Złoty Znak Związku OSP RP otrzymali: dh Stanisław Skorupa i dh Zdzisław Sobieraj.

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczono: dh. Włodzimierza Fraszczyka, dh. Stefana Witczaka, Krzysztofa Haburę.


5 komentarzy do “Strażacki apel na okrągłą rocznicę

  1. “Chomicz” dla tego buraka to wstyd i hańba dla wszystkich strażaków-ochotnikòw, ktòrzy dziesiątki lat służą ludziom.

  2. Nie wierzę w to co czytam! Najwyższe odznaczenie dla gościa (K.H.), który o OSP wie tyle, że mają czerwone samochody a pożar widział w tv.

Comments are closed.