FAKTY

Strażnicy pochwalili się udziałem w filmie “Pogrom 1905. Miłość i hańba”

Straż Miejska w swojej roli.

Dziś na Starym Mieście rozpoczęły się zdjęcia do filmu “Pogrom 1905. Miłość i hańba”. Film Akson Studio dla TVP przedstawia historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami. ​Obraz rozpoczyna scena wybuchu bomby podłożonej przez młodego rewolucjonistę. Sytuacja staje się tak napięta, że szef carskiej Ochrany postanawia przekierować uwagę tłumu na inny tor, prowokując w mieście zamieszki na tle obyczajowym.​

“Strażnicy miejscy przez 3 kolejne dni będą brali udział w tej produkcji” pochwalili się na Facebooku nasi funkcjonariusze SM. Nie nadają się jednak do odtworzenia charakteru epoki. Ich rolą jest pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa w realizacji filmowego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, budowa planu filmowego rozpoczęła się 8 września na ul. Kościelnej. Po selekcji kandydatów w ramach pabianickich castingów (na żywo i online) wybrano 200 osób z Pabianic i 180 spoza naszego miasta – głównie z Łodzi. Na role nie miały szans osoby z tatuażami, kolorowymi włosami czy tunelami w uszach czy fryzurą na irokeza. Chodzi o maksymalne oddanie charakteru epoki, zatem wymienione, przykładowe znamiona współczesności dyskwalifikują.

Dlatego musiały zmienić się ulice. Ujęcia z antenami satelitarnymi, klimatyzacją czy choćby z oknami z plastiku nie mają racji bytu.

Statyści docierają na plan grupami. Tak będzie jeszcze jutro i pojutrze, po czym zdemontują dekoracje. Filmowcy po krótkim odpoczynku pojadą pracować do Poznania. Przed nimi jeszcze Sosnowiec i ponownie Warszawa z “przyległościami”. W Łodzi spędzili dwa tygodnie. Byli też w Radomiu.

Akson Studio przypomina, iż w dniach do 16 września w rejonie ul. Bóźnicznej, Kościelnej, Poprzecznej, Szewskiej, Piotra Skargi, Sobieskiego, Warszawskiej wprowadzona jest  tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Na płycie Starego Rynku znajduje się parking zastępczy dla mieszkańców powyższych ulic. Więcej TUTAJ.