FAKTY

Święto Pracy. Nowa Lewica pod pomnikiem – reliktem PRL

Jak zwykle pod pomnikiem na Starym Ryku lewicowcy świętowali 1 Maja. Raczej już ostatni raz.

Święto Pracy w Pabianicach. “Cześć i chwała Bojownikom o wyzwolenie społeczne i narodowe” – głosi napis na pomniku – relikcie PRL, który na mocy ustawy dekomunizacyjnej zniknąć ma z przestrzeni publicznej miasta. I tak stoi dużo dłużej niż przewiduje wspomniana ustawa, bo nasi lewicowcy wytrwale walczyli o jego ocalenie. Wyburzenie pomnika zostało ostatecznie wpisane w projekt rewitalizacji starówki, ale miasto ogłosiło ponowny przetarg, bo nie znalazł się wykonawca.

Dziś przedstawiciele lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem. W uroczystości uczestniczyli posłowie: Paulina Matysiak i Tomasz Trela.

Święto pracy to nie jedyna okazja. Mija właśnie 18. rocznica wprowadzenia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego prócz “Międzynarodówki”, odśpiewano także “Odę do radości”. Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Wtedy rządem kierował Leszek Miller.

Sprawa wyburzenia pomnika w kontekście dekomunizacji ma swoją bogatą historię i stała się przedmiotem szerokiej dyskusji. Zapraszamy do lektury naszych tekstów o pomniku  TUTAJ.

(Fot. FB/ Aleksandra Stasiak)