KRUCHTA

Święty Krzysztof ma prowadzić. Mija dzień szczególnej modlitwy przy pojazdach

Dzisiaj po każdej mszy św. w pabianickich parafiach duchowni święcili pojazdy z racji przypadającego wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców. To już druga odsłona tego rytuału w tym roku. Księża błogosławią auta, motocykle i rowery, aby w wakacje było bezpieczniej na drogach – poinformowaliśmy w czerwcu.

Postanowiliśmy dziś sprawdzić, jak wygląda święcenie w parafii NMP. Nieprzypadkowo. Do tej świątyni teraz przedostać się najtrudniej, zwłaszcza samochodem. Zamkowa jest zamknięta i rozkopana, a to oznacza maksymalne ograniczenie ruchu.

Na dodatek przed kościołem stoją koparki – być może jako pojazdy mechaniczne, także objęte opieką św. Krzysztofa. Nie zauważyliśmy, co prawda, by księża ruszyli z kropidłami w stronę koparek, ale nie można wykluczyć, że spadły na nie krople wody święconej.

Trzeba przyznać, że misjonarze od Najświętszej Maryi Panny Różańcowej bardzo się przykładali. Nie święcili zbiorczo, ale zatrzymywali się przy każdym aucie i wraz z kierowcami oraz ich rodzinami żarliwie modlili się o szeroką, bezpieczną drogę. Chętnych nie brakowało, auta parkowały wokół świątyni.

Co to  za święty?

Jest wiele legend na jego temat świętego Krzysztofa (męczennika z III wieku). Według niektórych przekazów był barbarzyńcą z rodu olbrzymów psiogłowców i pustelnikiem syryjskim. Czyniąc pokutę przenosił podróżnych przez rzekę (również Dzieciątko Jezus).

Legenda głosi, że pewnej nocy usłyszał głos dziecka, proszącego o przeniesienie na drugi brzeg rzeki. Kiedy wziął  je na ramiona, odczuł ogromny ciężar. Zapytał więc: “Kim jesteś?” Usłyszał: “Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”.

Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżnych. Czuwa także nad kolejarzami, poszukiwaczami skarbów i żeglarzami.

Modlitwa kierowców brzmi: Boże daj mi pewną rękę i bystre oko, abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody. Nie pozwól Dawco życia, bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku. Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości. Oby piękno stworzonego przez Ciebie świata i radości Twej łaski towarzyszyły mi na zawsze. Amen.