FAKTY

Syreny w rocznicę Powstania Warszawskiego. Już raczej nie przestraszą Ukraińców

1 sierpnia, o godz. 17.00, zawyją syreny. Cel jest podwójny: sprawdzenie systemu ostrzegania i oddanie hołdu bohaterskim powstańcom. Już nie ma obaw, że głośne dźwięki pogłębią traumę Ukraińców.

1 sierpnia przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Realizując obowiązek prowadzenia treningów w zakresie oceny sprawności i skuteczności systemu ostrzegania i alarmowania oraz dla oddania hołdu uczestnikom Powstania Warszawskiego w  rocznicę jego wybuchu, o godz. 17.00, na czas jednej minuty włączone zostaną syreny tworzące wojewódzki system alarmowania.

-Syreny mają być włączane z poziomu central pozostających we właściwości wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do treningu należy włączyć również operatorów syren, które pozostają w dyspozycji Ochotniczych Straży Pożarnych – tłumaczy rzeczniczka starosty Joanna Kupś.

Poprzednio syreny miały zostać uruchomione 10 kwietnia w rocznicę tragedii smoleńskiej. Ten trening- hołd jednak oprotestowano, bo miał przerazić Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Syren w naszym mieście nie było słychać.

Teraz jest więcej czasu, by uprzedzić Ukraińców przebywających na terenie naszego powiatu (ich liczba zmniejszyła się).

-Emitowany sygnał dźwiękowy dla upamiętnienia godziny “W” należy traktować jako trening sprawdzający działania systemu ostrzegania i alarmowania ludności, zachować spokój i nie podejmować żadnych dodatkowych działań – tłumaczy rzecznik prezydenta Pabianic Aneta Klimek.

O godz. 16. 30 władze miasta i powiatu złożą kwiaty przed pomnikiem Harcerzy, Żołnierzy Szarych Szeregów i Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym. O godz. 17.30  zostanie odprawiona msza święta w kościele św. Mateusza.