FAKTY

Szczepienia pabianickich seniorów mogą trwać do końca sierpnia

Przy 30 dawkach tygodniowo szczepienia większości pabianickich seniorów potrwają długie miesiące. Młodsi muszą uzbroić się w cierpliwość.

22 stycznia rozpoczęły się zapisy na szczepienia osób po siedemdziesiątce. Tydzień wcześniej ruszyła rejestracja osób 80 +. Chętnych nie brakuje, seniorzy mają trudności z dodzwonieniem się, nie każdy daje radę zapisać się online.

W liczących 60 759 osób Pabianicach (stan na 31.12. 2020) mieszka 3516 osób – w wieku 80 lat i więcej,
8581 osób – w wieku 70 – 79 lat. Razem: 12 097 osób (w wieku 70 lat i więcej).

Równanie z wieloma niewiadomymi

Wiadomo, że wedle aktualnych ustaleń na jeden punkt szczepień w mieście przypadać ma 30 dawek tygodniowo. Skoro w mieście mamy 10 punktów/stanowisk szczepień (niepubliczne przychodnie; w PCM w sali konferencyjnej są 3 stanowiska -szczepić tu mogą się zapisani do dwóch POZ), to  nietrudno wyliczyć, że tygodniowo w mieście zaszczepi się 300 seniorów, miesięcznie ok. 1.200. Przy założeniu, że preparatem zainteresuje się 8,4 tys.  z 12 tys. seniorów, akcja potrwa siedem miesięcy.

Należy pamiętać, że jedna dawka szczepionki nie wystarczy i każdy musi ponowić wizytę w punkcie szczepień, czyli taka sama kolejka powstanie powtórnie (wtedy musiałoby dotrzeć do punktów dwa razy tyle dawek, czyli 60). Brać pod uwagę trzeba także tzw. moce przerobowe zespołów szczepiennych, choć zapewne te zrobiłyby wszystko, by zaszczepić jak największą liczbę osób. Na razie jednak nie ma czym.

Bardzo liczę na to, że sytuacja się poprawi, będzie więcej szczepionek i akcja nabierze rozpędu – usłyszeliśmy od 74 – letniej  pani Ireny z “Piasków”.

“Moce przerobowe” są, ale to nie wystarczy

Gotowa do szczepienia więcej niż 30 osób tygodniowo i jednoczesnego szczepienia pierwszą dawką szczepionki i druga-przypominająca jest pabianicka przychodnia “Pabian-Med” przy ul. Kilińskiego. Dziś rozpoczynają się tu szczepienia.

Logistycznie możliwe jest “zwiększenie obrotów”. Terminy, jak i w pozostałych punktach szczepień, wyznaczone zostały do końca marca.

Ustaliliśmy terminy w naszym punkcie dla 180 osób 80+. Osoby 70 + dodzwaniają się cały czas do nas, spisujemy ich dane kontaktowe, na razie nie możemy 0 z uwagi na brak gwarancji dostaw szczepionek – wyznaczyć im terminu, ale kiedy tylko pojawi się taka możliwość , skontaktujemy się z nimi – mówi doktor Anna Szcześniak – Rydz, z-ca dyr. przychodni “Pabian- Med” ds. medycznych.

Przypomnijmy: Wczoraj minister Michał Dworczyk powiedział, że nie ma już wolnych terminów, co wynika z braku szczepionek. Zaapelował do seniorów, aby zostali w domach i nie stali w kolejkach przed przychodniami.