FAKTY

Szczepionka z antygenem wyprodukowanym w naszym powiecie dostępna od 21 lutego

Szczepionka przeciw koronawirusowi firmy Novavax ma być dostępna 21 lutego – powiedział wczoraj rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przypomnijmy, umowę na komercyjną produkcję składnika czynnego do szczepionki z amerykańskim koncernem Novavax podpisała firma Mabion. To spółka z Konstantynowa Łódzkiego.

Komisja Europejska w grudniu 2021 r. dopuściła do obrotu w UE szczepionkę Novavax, o nazwie Nuvaxovid, dla osób w wieku od 18 lat. Nuvaxovid to piąta zalecana w UE szczepionka przeciw COVID-19.

21 lutego 9,5 mln szczepionek powinno trafić do całej Unii Europejskiej. MZ podkreśliło, że szczepionkę wyprodukowano według klasycznej technologii i liczy, że osoby, które “miały wątpliwości – choć ich nie powinny mieć – co do szczepionek np. mRNA, to ta szczepionka – stricte białkowa – będzie dla tych osób przesłanką do zaszczepienia się”.

Andrusiewicz podkreślił jednocześnie, że każda szczepionka, którą szczepimy się obecnie w Polsce jest bezpieczna i skuteczna.

Szczepionka Novavax COVID-19 jest pakowana jako gotowy do użycia płynny preparat w fiolce zawierającej dziesięć dawek. Schemat szczepienia wymaga podania domięśniowo dwóch dawek po 0,5 ml (5 mikrogramów antygenu i 50 mikrogramów adiuwantu Matrix-M) w odstępie 21 dni. Szczepionka jest przechowywana w temperaturze 2° – 8° Celsjusza.