FAKTY

Szczesio za Szczesiem: kuriozalne obwieszczenie MKW [AKTUALIZACJA]

Czy to możliwe, by Miejska Komisja Wyborcza angażowała się w kampanię konkretnego kandydata?

– Zajrzałem w dokumentację wyborów uzupełniających, jaka jest w Biuletynie Informacji Publicznej pabianickiego ratusza. Zdębiałem. Tam 10 listopada zostało opublikowane obwieszczenie, w którym tylko w przypadku kandydata Sławomira Szczesia podano organizację popierającą go, a przecież informacje o poparciu przez osoby, organizacje, instytucje stanowią element kampanii wyborczej – zauważa nasz czytelnik.

 

Sprawdziliśmy. Faktycznie w urzędowym BIP figuruje, że Sławomir Szczesio jest popierany przez pabianicki oddział PTTK, którego zresztą wciąż jest prezesem. Przeczesaliśmy BIP-y innych miast i nigdzie nie znaleźliśmy w obwieszczeniach MKW danych o poparciu kandydatów.

Przypomnijmy, że Sławomir Szczesio (przewodniczący klubu radnych PiS) stracił mandat, gdyż bezprawnie łączył go z funkcją prezesa lokalnego PTTK, które prowadzi działalność gospodarczą na majątku gminy (wynajem lokalu). Szczesiem zajęły się sądy administracyjne wszystkich instancji i w swych werdyktach były zgodne – pabianiczanin złamał prawo.

Przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej, który odpowiada za treść obwieszczenia, jest… Sławomir Szczesio (ale to inna osoba niż kandydat na radnego). ZOBACZ OBWIESZCZENIE MKW


[AKTUALIZACJA]:
Okazuje się, że Sławomir Szczesio jako jedyny podał nazwę organizacji go popierającej, czyli pabianickiego PTTK, któremu szefuje. Jak nas poinformował sekretarz miasta Paweł Rózga, zgodnie z prawem można (ale nie trzeba) podać nazwę partii politycznej czy organizacji popierającej kandydata. Co ciekawe Szczesio, który przed utratą mandatu kierował klubem PiS, nie podał, że popiera go ta partia. Wyszło na to, że PiS nie ma w wyborach uzupełniających swojego kandydata.

Oto tekst, jaki zapowiedział i zamieścił w komentarzu, sekretarz miasta Paweł Rózga:

“Art. 435 §1 kodeksu wyborczego stanowi, że gminna komisja wyborcza zarządza wydrukowanie obwieszczenia o zarejestrowanych listach kandydatów, zawierającego ich numery, skróty nazw komitetów, dane o kandydatach umieszczone w zgłoszeniach list wraz z oznaczeniem, o którym mowa w art. 426 §6 kodeksu wyborczego.

Wspomniany art. 426 §6 kodeksu wyborczego stanowi, że w zgłoszeniu kandydata można wnosić o oznaczenie kandydatury nazwą lub skrótem nazwy partii politycznej lub organizacji popierającej kandydata. Fakt poparcia kandydatury powinien być potwierdzony pisemnie przez właściwy statutowo organ partii lub organizacji. Komitet Wyborczy Wyborców Sławomira Szczesio, jako jedyny, z takiego uprawnienia skorzystał, pozostałe komitety nie wnosiły o oznaczenie swoich kandydatów nazwą lub skrótem nazwy partii politycznej lub organizacji popierającej ich kandydata.
W takiej sytuacji Miejska Komisja Wyborcza ma obowiązek umieszczenia informacji o poparciu kandydata na wydrukowanym obwieszczeniu. Czyżby zatem przestrzeganie prawa przez Miejską Komisję Wyborczą było rzeczą kuriozalną!?”

13 komentarzy do “Szczesio za Szczesiem: kuriozalne obwieszczenie MKW [AKTUALIZACJA]

 1. Art. 435 §1 kodeksu wyborczego stanowi że gminna komisja wyborcza zarządza wydrukowanie obwieszczenia o zarejestrowanych listach kandydatów, zawierającego ich numery, skróty nazw komitetów, dane o kandydatach umieszczone w zgłoszeniach list wraz z oznaczeniem, o którym mowa w art. 426 §6 kodeksu wyborczego.
  Wspomniany art. 426 §6 kodeksu wyborczego stanowi, że w zgłoszeniu kandydata można wnosić o oznaczenie kandydatury nazwą lub skrótem nazwy partii politycznej lub organizacji popierającej kandydata. Fakt poparcia kandydatury powinien być potwierdzony pisemnie przez właściwy statutowo organ partii lub organizacji.
  Komitet Wyborczy Wyborców Sławomira Szczesio, jako jedyny, z takiego uprawnienia skorzystał, pozostałe komitety nie wnosiły o oznaczenie swoich kandydatów nazwą lub skrótem nazwy partii politycznej lub organizacji popierającej ich kandydata.
  W takiej sytuacji Miejska Komisja Wyborcza ma obowiązek umieszczenia informacji o poparciu kandydata na wydrukowanym obwieszczeniu.
  Czyżby zatem przestrzeganie prawa przez Miejską Komisję Wyborczą było rzeczą kuriozalną!?

 2. Hola, hola Panie Rózga, przepisać art to Pan umie ze zrozumieniem to już wątpliwości. Zapis “oznaczenie kandydata nazwą” to nie to samo co napisanie kto go popiera. Winno brzmieć ” Sławomir Szczesio – PTTK Pabianice” i nic więcej. Ciekawe jak będzie zapisane na karcie do głosowania. Czy te wybory mają być nieważne?
  Może któryś z kandydatów zaskarży to w trybie wyborczym.24 godzinnym to zobaczymy czyja racja.

 3. Na twoje nieszczęście Wiedźma jadowita, Rózga ma rację. Swoje absurdalne wywody możesz sobie wsadzić gdzieś.

 4. No cóż, nieznajomość prawa jednak szkodzi i w ten sposób tworzy się prawniczą fantazję. Przykłady kilkunastu podobnych obwieszczeń można znaleźć w internecie, wpisując w wyszukiwarce chociażby “obwieszczenie popierany przez”. Ponadto treść obwieszczenia Miejskiej Komisji Wyborczej w Pabianicach, zanim zostało ono opublikowane, została zaakceptowana przez Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Łodzi.

 5. Być może należałoby zrezygnować z fakultatywnego wpisu i w tego typu dokumentach publikować jedynie suche dane. Niejeden to przepis, który może budzić wątpliwości. Wiele podobnych i nie tylko przepisów zostało zmienionych. Rozumiemy, że urząd musi kierować się obowiązującymi przepisami. Przykładowo krąg ustawowych spadkobierców powiększył się o wnuków po artykule obecnej naczelnej pabianice.tv. W uzasadnieniu ministerialnego projektu znalazło się odniesienie do sytuacji opisanej w jej tekście. Życie okazuje się bogatsze niż wyobraźnia ustawodawcy, są sytuacje, których nie musi przewidzieć, a jeśli się zdarzają prawo można skorygować.

 6. Oznaczenie kandydata nazwą lub skrótem nazwy to nie to samo co napisanie “popierany przez”, równie niedobrze jest napisać:
  -wybrany przez
  -namaszczony przez zacne grono
  -pomazany w uznaniu wieloletnich zasług
  -nagrodzony wyborem szacownego grona zarządu organizacji.
  – …….itd
  Czy to też jest zgodne z art 426 ????

 7. Jeden z przykładów po “przeczesaniu” BIP-u w Pabianicach:
  http://archiwum-bip.um.pabianice.pl/Obwieszczenie4eff.pdf?id=18470

  OBWIESZCZENIE Miejskiej Komisji Wyborczej w Pabianicach z dnia 22 października 2014 r. o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych do Rady Miejskiej w Pabianicach w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 16 listopada 2014 r.

  W okręgu nr 2 jeden z kandydatów też miał poparcie pewnej organizacji….
  Czy to jakaś sensacja? To jest decyzja i prawo każdego z kandydatów… a nie kuriozum/element kampanii wyborczej…

 8. Nie ma takiej organizacji jak “PTTK Pabianice” – to skrót. Kto go dokonał dowiemy się od Pana Rózgi.
  Pewnie nie zrobiła tego Komisja Wyborcza bo jakim prawem. Coraz ciekawsze robi się pismo popierające.
  A jak będzie na kartach do głosowania?

 9. A propos D.Cymermana
  przez 3 tygodnie promują tylko jego z ludźmi PO.BSR, Nowoczesnej – widać to na zdjęciach wszelkich mediów. Nawet poprałeś ich koleżankę po fachu – Zdanowską, a zrobiła przekręty.Twoi kumple partyjni działają z ukrycia, tworzą pozory by nie zrażać do siebie i Ciebie ludzi, że nic nie robią. DBAJĄ O WŁASNE KORYTO JAK DŁUGO SIĘ DA. Wielotysięczne pensje to łakomy kąsek – o to walczą, a nie o dobro mieszkańców.
  Nie robią nic dla bezrobotnych, a miały być nowe miejsca pracy tak obiecał prezydent… i co nic z tego nie wyszło. Nie widzą, że ludzie żyją za marne grosze, a renciści za 800 zł. Dla ludu kpina- leżaki.
  Sami niech pokażą swoje fury, luksusowe miejsca wypoczynku czy kapiące przepychem domy. Dla mieszkańców ochłapy z pańskiego stołu i propaganda by tylko oni i ich kolesie mieli jak najwięcej.
  PO i POPLECZNICY W TYM MIEŚCIE KREUJĄ RZECZYWISTOŚĆ, ALE TYLKO DLA SIEBIE. Nadszedł czas na obudzenie się społeczeństwa z letargu i wzięcia sprawy w swoje ręce – macie ku temu okazję.

Comments are closed.