FAKTY

Szok. Radny SLD za pieniędzmi na rozbiórkę Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe

Piotr Duraj zawiódł wyborców, a odpowiedzialnością za swoje zachowanie obarczył… partyjnych przełożonych.

Dziś rano radni miejscy głosowali przesunięcia w budżecie – chodziło o 78 tys. złotych, które pójdą na rozbiórkę Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe na Starym Rynku (o tym, że jego los jest przesądzony, pisaliśmy wczoraj). Piotr Duraj nie zająknął się w obronie pomnika. Postanowił nie wziąć udziału w głosowaniu, a dzień wcześniej na komisji gospodarki komunalnej i inwestycji zagłosował… za pieniędzmi na wyburzenie. 

To kuriozum w świetle krytycznej postawy środowisk lewicowych wobec cenzurowania historii przez PiS. Przypomnijmy, że na początku lipca ubiegłego roku pabianickie SLD zorganizowało konferencję prasową pod pomnikiem, w której brał udział m.in. Piotr Duraj.

Razem z partyjnymi kolegami argumentował wtedy, że pomnik jest częścią Pabianic, naszej lokalnej historii, a i gros budynków użyteczności publicznej, m.in. SDH Trzy Korony, hala koszykówki, szpital, przychodnie, przedszkola i szkoły, powstały w minionym ustroju. SLD przygotowało mapę, na której zaznaczono niektóre obiekty (zdjęcie obok, video tutaj).

Jest przeciw, a nawet za

Zapytaliśmy radnego Piotra Duraja, dlaczego nie zagłosował przeciwko pieniądzom na rozbiórkę i nie zabrał głosu podczas procedowania uchwały: – Takie były wewnętrzne, wspólne ustalenia SLD. Rozmawiałem o tym z Markiem Gryglewskim – przyznał w rozmowie z pabianice.tv

Okazuje się, że to nieprawda. Marek Gryglewski, sekretarz SLD w powiecie, powiedział: – Nie było takiego ustalenia. Stanowisko SLD jest takie, że jesteśmy przeciwni burzeniu pomnika – nie tylko z chorych powodów ideologicznych partii rządzącej, ale także dlatego, że Pabianice mają pilniejsze potrzeby i lepiej wydać te pieniądze choćby na utwardzenie jakiejś ulicy.

Szef powiatowych struktur SLD Robert Kraska również nic nie wie o „wspólnych ustaleniach”: – Pan Duraj powinien zagłosować przeciwko. Widocznie miał swoje osobiste powody, by postąpić inaczej.

Jakie to mogą być powody? Piotr Duraj w Radzie Miejskiej działa w Koalicyjnym Klubie Radnych “Pabianice”. Skupia on proprezydenckich radnych. Czy to wystarczyło, aby zapomnieć o lewicowych ideałach?

***

Przypomnijmy, że nasz portal we wrześniu ub. roku ujawnił, że pabianicki pomnik jest objęty ochroną konserwatorską, bo widnieje w ewidencji zabytków (prezydent o tym fakcie dowiedział się z naszego tekstu, monument nie figuruje bowiem w gminnym spisie obiektów chronionych). Alarmowaliśmy także, że jego usunięcie może złamać prawo.

Pokazaliśmy sprzeczność pomiędzy nowymi przepisami antytotalitarnymi autorstwa PiS a Ustawą o ochronie zabytków. Pierwsza mówi o zakazie wyburzania wtedy, gdy pomniki czy obeliski są w rejestrze zabytków, lecz nie wskazuje sposobu postępowania przy obiektach wpisanych do ich ewidencji.

Grzegorz Mackiewicz jednak dopiero po wywiadzie na łamach pabianice.tv z Ireneuszem Krześnickim, dyrektorem Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim, zdecydował się wystąpić o wykreślenie pomnika z ewidencji zabytków, co otworzy drogę do legalnej rozbiórki.

17 komentarzy do “Szok. Radny SLD za pieniędzmi na rozbiórkę Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe

  1. Tani sprzedawczyk. Etacik za najniższą krajową. Słabo się wycenił. Marczakowa ma wyższe stawki.

 1. Jego sprzeciw nic by nie zmienił a tak strzelił sobie w kolano.

 2. D jak (treść moderowana) a nie Duraj. Jakim trzeba być bezmózgiem i tchórzem żebym coś takiego odwalić. Współczuję SLDwocom. Jeden jedyny radny i jeszcze bez jaj.

  1. Wczytałem się i w uzasadnieniu jest wyrażnie napisane czarno na białym, na co będzie przeznaczone 78 tys, zł. A skoro nie zrobił nic złego to skąd oburzenie przełożonych? dał ciała i tyle.

    1. W tej uchwale było jeszcze głosowanie za zmywarką dla SP 15 i 100.000 na noclegi dla bezdomnych do końca roku, brawo Panie Piotrze za rozwagę, ale zapewne tego panie redaktorki nie doczytały

 3. Powinien przynajmniej głośno powiedzieć co o tym myśli a nie uszy po sobie. Dla mnie zachowanie żenujące. Antygratulacje dla lewicy z powodu tego chloptasia w szeregach.

 4. Wystarczy przeczytac taką gazetkę, co do skrzynek wrzucają. Prezydent tłumaczy ze są w jego grupie radni ktorzy nie ulegaja partyjnym nakazom, wiec rozwijają miasto. To dlatego radny Duraj z SLD nie ulegl SLD, ktore nie chcialo naszego miasta rozwijac przez rozbiorke.
  Duraj jest na zdjeciu z tymi innymi, co ich prezudent lubi i odwrotnie.

 5. Czy oni chodzą na te same szkolenia ? :) Mina ta sama co Grzesiu na każdej fotce :) Czyli “wstawiam Wam ściemę… uwierzycie? ”
  :)

 6. Pomnik jest częścią naszej historii. Nas wszystkich niezależnie od poglądów politycznych. Czy się nam to podoba
  czy nie . ludzie, którzy go stawiali tworzyli historię. Tak jak my tworzymy ją dla tych,którzy przyjdą po nas.
  Nie pozwólmy, aby mówili o nas źle.

  1. Hitler też tworzył historię. Czy tego chcemy czy nie. Ale nikt nie chce żeby Stary Rynek to był Adolf Hitler Platz. Czyli argument o tworzeniu historii chybiony.

   1. Pomnik obraża Niemców, przypominając kto wspierał Hitlera i chciał wytępić 95% ludzkości.

Comments are closed.