OPINIE

Szpieg. Śmiała być niezależna

Autora książki „Szpieg” – Paulo Coelho – miłośnikom literatury przedstawiać nie trzeba. Światowej klasy pisarz (jego powieści przetłumaczono na ponad 70 języków) tym razem zaskoczył swoich wielbicieli. Po wielu książkach, które napisał inspirowany własnymi przeżyciami, zrobił woltę i sięgnął po dość zaskakujący temat, a mianowicie wziął na warsztat życiorys najsłynniejszej kobiety-szpiega Margarethy Zelle, znanej pod egzotycznym pseudonimem Mata Hari.

Formą narracji tej niewielkiej, bo liczącej niecałe 200 stron pozycji, jest fikcyjna (lecz poparta faktami) korespondencja, jaką prowadziła osadzona w więzieniu Mata Hari ze swoim adwokatem i wielbicielem – Clunetem. Poznajemy życiorys głównej bohaterki i jej ewolucję od pensjonarki do wyuzdanej tancerki, luksusowej prostytutki i jak jej zarzucano – podwójnego szpiega.

Co spowodowało taką przemianę? Trudne czasy czy osobiste tragedie? Despotyczny, zazdrosny mąż czy śmierć synka, ponoć otrutego przez służącą? Opływała w luksusy, gdyż jej kochankami byli dobrze sytuowani mężczyźni wysoko postawieni w świecie polityki i kręgach wojskowych. Jednak szczęścia i miłości tak naprawdę nigdy nie zaznała.

„Szpieg” to książka zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jej niewątpliwą zaletą jest warsztat autora oraz estetyczne i staranne wydanie (warszawskie „Drzewo Babel”).

Andrzej Kolasa