FAKTY

Szpital wystąpi o środki na większy zbiornik na tlen i przebudowę instalacji

Sytuacja robi się dramatyczna. PCM nie stać na konieczny zakup.

10-tonowy zbiornik na tlen potrzebny od zaraz. Z obecnego – życiodajnego gazu z 3,5 tonowego wystarcza na 1,5 dnia – napisaliśmy w listopadzie ub. roku. O problemie powiadomiła radna Iwona Marczak. Dziś – po reaktywacji oddziału covidowego – powrócił.

Nie chodzi o brak dostępu do tego gazu. Cysterna z ratującym życia ładunkiem może nie dotrzeć na czas, choć transport zamawiany jest z wyprzedzeniem (szczegóły TUTAJ).

Nie stać nas na zakup większego zbiornika i z tym związaną przebudowę instalacji. Koszta są spore. Jakie? Zajmujemy się obecnie ich obliczaniem – mówi Adam Marczak, dyrektor ds. techniczno-administracyjnych w PCM.

PCM zamierza o przyznanie środków na ten cel z funduszy covidowych wystąpić do wojewody.

– Rozmawiałem wstępnie na ten temat z pracownikiem wydziału kryzysowego w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. Po oszacowaniu kosztów niezwłocznie wyślemy pismo w tej sprawie – dodaje dyr. Marczak.

Przypomnijmy, że 24 marca na skutek tzw. trzeciej fali koronawirusa oddział covidowy wznowił działalność. Liczy 65 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym covidem (obecnie- 7.04. godz. 12.15 tylko jedno łóżko wolne), w tym 6 dla poddanych intensywnej terapii (wszystkie zajęte). Jest też 7 łóżek dla pacjentów poniżej 18. roku życia (wolne)  i 6 tzw. izolacyjnych (dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem –  4 wolne).

Na tę chwilę na oddziale covidowym wykorzystywanych jest 8 respiratorów, 6 jest wolnych. Reszta (8) “obstawia” inne szpitale oddziały.

W szpitalu może zabraknąć tlenu. Potrzebny większy zbiornik