FAKTY

Szpitalna poradnia zdrowia psychicznego od września z kontraktem NFZ

125 tys. zł na psychiatrycznych pacjentów ambulatoryjnych zamiast 210. Dobre i to, choć szpital stracił 85 tys. zł.

Mieszkańcy powiatu pabianickiego od 1 września br. będą mogli korzystać z leczenia w poradni zdrowia psychicznego w PCM finansowanego przez NFZ.

Przerwa (trwa od 2 lipca) spowodowana jest dwukrotnym odrzuceniem przez PCM oferty nieznacznie niższego kontraktu. Nie został więc zawarty, a szpital nie odwołał się też od decyzji komisji konkursowej, co spowodowało brak dostępności do finansowanego przez NFZ leczenia. Przypomnijmy, że propozycja komisji dla PCM wynosiła 210 tys. zł na okres od lipca do końca roku (35 tys. zł na miesiąc).

– Choć PCM należycie nie przygotowało się do konkursu, oferta była zaledwie o 9,5 tys. niższa od umowy po aneksowaniu (219,5 tys. zł) – zaznaczyła Anna Leder, rzeczniczka ł/o NFZ.

Straty z naszej winy

Dyrektor ŁOW NFZ ogłosił konkursowe postępowanie uzupełniające. Zostało rozstrzygnięte wczoraj. PCM otrzyma od NFZ na psychiatryczne świadczenia ambulatoryjne dla dorosłych 125 tys. zł. Musi to starczyć na okres od września do końca roku, co daje 31,2 tys. zł na miesiąc.

– Pragnę podkreślić, że pismo w sprawie opieki psychiatrycznej złożone przez prezydenta Pabianic nie miało wpływu na decyzję o ogłoszeniu postępowania konkursowego. Zapadła wcześniej – informuje Anna Leder.

Odrzucenie zaproponowanego w czerwcu kontraktu oznacza zatem realną stratę w wysokości 85 tys. zł.

Obecnie poradnia działa tylko dla pacjentów kontynuujących leczenie, etatowy szpitalny lekarz przedłuża im tylko recepty. Nowi chorzy nie są przyjmowani i muszą szukać pomocy w innych placówkach. Na terenie naszego powiatu mają do dyspozycji przychodnie: Mac-Med., Selwa, Eskulap – w Pabianicach i Zgoda w Konstantynowie.

O zamknięciu poradni pisaliśmy TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Tagi: