FAKTY ROZRYWKA

Szykują się dwie konkurencyjne Senioriady!

• Koalicyjni radni chcą, aby miasto przejęło organizację święta seniorów w 2020 roku.
• Dotychczasowy organizator już zabiega o środki na ten cel. Miasto nie było w tym roku zainteresowanie wsparciem imprezy.

To wprost niebywałe! Jeszcze przed chwilą prezydent mówił o konieczności cięć wydatków z powodu braku kilkunastu milionów w nowym budżecie, a już szykuje się impreza, której dotąd miasto nie organizowało.

Chodzi o Senioriadę, wydarzenie dedykowane osobom 60+. W tym roku miała odbyć się już po raz szósty, ale miasto nie wsparło jej finansowo – inaczej niż w latach wcześniejszych.

Teraz – w momencie ogłoszonej zapaści finansowej i tuż po podwyżce podatków od nieruchomości – radni, którzy zagłosowali za wzrostem stawek wystąpili do prezydenta o zorganizowanie… Senioriady.

Przypomnijmy, że Grzegorz Mackiewicz 7 listopada podczas konferencji prasowej oznajmił, że skromniejsze środki pójdą też na kulturę i promocję miasta. Będzie mniej imprez, a miasto nie dołoży się do Dni Pabianic. Te wspomogą wyłącznie sponsorzy.

Pomysłem grupy radnych, na których czele stoi Krzysztof Rąkowski, ściśle współpracujący z prezydentem i jako przewodniczący Rady Miejskiej świadomy sytuacji finansowej miasta, zaskoczona jest Renata Uznańska-Bartoszek z Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan.

FOP zorganizowało już 5 edycji imprezy. Seniorzy szli w kolorowym korowodzie, były potańcówki, gwiazdy wieczoru (np. Don Vasyl, Andrzej Rybiński czy Jerzy Połomski). W wydarzeniach brały udział m.in. kluby seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Centrum Seniora.

TUTAJ można przeczytać o kilku dotychczasowych Senioriadach.

Nie poddaliśmy się. Chcemy w przyszłym roku zorganizować kolejną Senioriadę już w czerwcu. Jesteśmy w trakcie rozmów ze strategicznym sponsorem. Wystartowaliśmy też w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby pozyskać środki z puli na aktywizację seniorów – mówi Renata Uznańska-Bartoszek.

I dodaje: – Do miasta nie zamierzaliśmy się zwracać, bo już w ubiegłym roku przekazano nam bardzo skromne środki, a w tym roku nie było zainteresowania ze strony władz. Z kolei ostatnio prezydent powiedział, że konieczne są cięcia w wydatkach na promocję, więc zabieganie o pieniądze na przyszłoroczną Senioriadę nie przyszło nam nawet do głowy. 

Tymczasem w interpelacji radnych czytamy (pisownia oryginalna): “W związku z brakiem zorganizowania tej imprezy w obecnym roku przez dotychczasowego organizatora zwracamy się z wnioskiem aby obchody tego Święta były organizowane przez władze miasta Pabianic we współpracy z takimi podmiotami jak Miejska Rada Seniora, Uniwersytet III Wieku, Centrum Seniora”.

TUTAJ interpelacja w BIP.