FAKTY

Tak będą wyglądały nasze szkoły i przedszkola

Po zakończeniu trwającej właśnie termomodernizacji, 11 placówek oświatowych zyska nowe, kolorowe elewacje.

Efekty widać już na budynku Szkoły Podstawowej nr 14 i częściowo – Szkoły Podstawowej nr 3. Na budynku Przedszkola Miejskiego nr 13 pojawi się „trójwymiarowe” drzewo z kolorowymi ptakami, na Żłobku Miejskim – kolorowe pajace.

Aktualnie w SP 16 i SP 3 trwa docieplanie ścian zewnętrznych. W SP 16, PM 4, PM 13 i SP 3 budowana jest instalacja sanitarna (w SP 16 od początku stycznia wymieniana jest także stolarka okienna). W dziewięciu placówkach założono nowe, energooszczędne oświetlenie wewnętrzne.

Pod koniec maja planowane jest zakończenie termomodernizacji pięciu budynków: SP 14, 16, 3, PM 4 i PM 13. W wakacje modernizowane będzie Przedszkole Miejskie nr 14 i oddział Żłobka Miejskiego przy ul. Skargi. Do końca listopada mają być gotowe pozostałe obiekty, czyli: SP 17, PM 6, PM 11 i PM 16.

Projekt głębokiej modernizacji energetycznej 11 budynków miasto prowadzi w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą Siemens. Koszt przedsięwzięcia wynosi 46,5 mln zł, w tym 10,5 mln zł unijnego dofinansowania. Po termomodernizacji poprawi się estetyka budynków, a oszczędności w zużyciu energii cieplnej szacowane są na poziomie ok. 69 proc.