FAKTY

Tak ma wyglądać Stary Rynek. Mieszkańcy mogą wnieść swoje uwagi do koncepcji

Dziś prezydent Grzegorz Mackiewicz zaprezentował koncepcję przebudowy Starego Rynku. “Co sądzisz o koncepcji Starego Rynku? Jakie rozwiązania Ty byś zaproponował/a?” pyta ratusz na platformie  e-pabianice.pl

Przygotowana została koncepcja projektowa oraz program funkcjonalno-użytkowy przebudowy Starego Rynku. Założeniem było nasadzenie wysokiej i niskiej roślinności, żeby zazieleniony rynek bardziej przypominał skwer do wypoczynku niż betonowy plac – wprowadza w temat ratusz.

Zniknie pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne. W obszarze, który w miejscowym planie zagospodarowania terenu jest wyznaczony jako część historyczna, koncepcja nawiązuje do położonych obok zabytków, kościoła św. Mateusza i Dworu Kapituły Krakowskiej. Płyta rynku będzie miała posadzkę m.in. z kostki granitowej odzyskanej z rozbiórki ul. Zamkowej. Po stronie wschodniej zaplanowano miejsce na ruchomą scenę. Elementami, których dotąd nie było są symboliczne „źródełko” w miejscu historycznej studni, zegar słoneczny oraz posadzkowa fontanna w sąsiedztwie trejażu, pod którym zaprojektowano ławki umożliwiające odpoczynek. Część południowa zarezerwowana jest na umieszczoną w zieleni część przeznaczoną pod gastronomię i handel okazjonalny. W zachodniej części placu zlokalizowano miejsca parkingowe i toaletę. Będą poprowadzone podłączenia pod monitoring, dojazd dla rowerów połączony ze ścieżką wzdłuż ul. Zamkowej i dodatkowe nowe oświetlenie. Układ drogowy wokół rynku pozostanie bez zmian, ale z ruchem jednokierunkowym.

Koncepcja obejmuje Stary Rynek, przyległe ulice oraz obszar położony na północ i na zachód od kościoła św. Mateusza. Głównym założeniem projektowym było połączenie placu i terenu wokół, żeby stworzyć jedną spójną przestrzeń na wypoczynek wśród zieleni i organizowanie małych wydarzeń kulturalnych, jak pokazy, koncerty czy seansy letnie.

Urząd Miejski w Pabianicach czeka na Wasze opinie w komentarzach do 20 lutego 2022 r.

Uwagi na temat koncepcji Starego Rynku mieszkańcy mogą przekazać za pośrednictwem platformy e-pabianice.pl od 15 do 20 lutego. Po tym zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie szczegółowego projektu i realizację inwestycji.

Przebudowa głównej części (płyta rynku z przyległościami) zostanie sfinansowana z promesy inwestycyjnej przyznanej miastu w ramach programu „Polski Ład” (4,5 mln zł plus 500 tys. zł wkładu własnego). Więcej TUTAJ.

Przypomnijmy, że Pabianice złożyły wnioski na ponad 90 mln zł, także na budowę energooszczędnego kompleksu szkolno-przedszkolnego na Zatorzu dla ok. 600 dzieci i przebudowę dróg. We wcześniejszych, ocenianych przez komisję rozdaniach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Pabianice nie dostały nic.

Radni PiS nie opowiedzieli się za rewitalizacją miasta

Warto również cofnąć się kilka lat wstecz, konkretnie do 2017 roku, kiedy to radni miejscy przyjmowali program rewitalizacji Pabianic. “Przed miastem stoi wyzwanie rewitalizacyjne, które pozwoli nie tylko zatrzymać młodych ludzi, którzy mieszkają w mieście, związać ich ze społecznością lokalną” – można przeczytać w dokumencie – podstawie  do wyprowadzenia obszaru miasta ze stanu kryzysu.

Jednym z głównych tematów stało się przywrócenie świetności “starówce”. Urząd miejski już wówczas podszedł to tematu rewitalizacji i przeprowadził ankietę wśród mieszkańców. Wypowiedziało się 455 pabianiczan. Większość była zdania, że Stary Rynek powinien pełnić funkcję reprezentacyjną i rekreacyjną.

Koalicyjny Klub Radnych “Pabianice” poparł program rewitalizacji. Tak samo zagłosował Wojciech Wójtowicz z klubu PiS. Reszta radnych PiS wstrzymała się od głosu.

Niżej koncepcja przedstawiona dziś przez Urząd Miejski w Pabianicach