ROZRYWKA

Tancerze powoli szykują się do drogi. Już czekamy na kolejną edycję

Już po raz czwarty przyjechali do nas atryści z całego świata, by promować dorobek kulturalny swoich przodków.
Grupy folkorystyczne z całego świata pierwszy koncert dały w Pabianicach na Starym Rynku w czwartek (4.07.). Artyści tradycyjnie dotarli tu (a  precyzyjniej: przytańczyli) z placu przed kościołem NMP.  TUTAJ video i zdjęcia.
Podziwialiśmy zespoły z Botswany, Portoryko, Kosowa, Meksyku, Nowej Zelandii oraz naszej “Bychlewianki”. Niestety, nie dotarli tancerze z Algierii (większość nie otrzymała wiz).
Kolejna IV edycja Polki przechodzi do historii. Trwa jeszcze ostatni koncert w Lutomiersku. My obejrzeliśmy występy w Pabianicach i Bychlewie:
Artyści prezentowali unikalną kulturę swoich grup etnicznych. Widownia potrafiła to docenić. Szczególne wrażenie robiły rytualne, wojenne tańce Maorysów.
W całkiem w innej konwencji wystąpił zespół z południowej Afryki. Tancerze zaprezentowali pełen dramatyzmu spektakl, przestawiający uzdrawianie przez szamana.
Podczas koncertu w Bychlewie można było się posilić. Na zdjęciu młode gospodynie podają domowe ciasto.
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny POLKA to pierwsze wydarzenie w powiecie pabianickim związane z kulturą ludową o randze międzynarodowej. W sierpniu 2015 roku propozycja festiwalu została przedstawiona władzom – organizatorzy zaprosili do współpracy powiat pabianicki oraz tworzące go gminy: gminę Pabianice, gminę Lutomiersk, miasto Pabianice, a ostatnio także Konstantynów Łodzki.

2 komentarze do “Tancerze powoli szykują się do drogi. Już czekamy na kolejną edycję

  1. Było super. Wielkie Gratulacje dla wszystkich wykonawców.

Comments are closed.