KRUCHTA ROZRYWKA

Te jasełka odbyły się już po raz 39! [VIDEO]

Tradycja religijno-ludowych spektakli trwa za miedzą do dziś.

Skorzystaliśmy z zaproszenia z sąsiedniej gminy, by od godz. 14.30 obejrzeć niezwykłe widowisko. Choć pora była obiadowa, sala świetlicy w Czyżeminku dosłownie pękała w szwach. Prawie wszystkie miejsca były zajęte już 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu.

Widzowie mogli obejrzeć popis recytacji, śpiewu i gry na instrumentach dzieciaków głównie z Czyżeminka i Prawdy. Młodzi artyści z uczuciem opowiedzieli biblijną historię, począwszy od sceny zwiastowania po pokłon Trzech Króli, by na koniec skocznymi pastorałkami uczcić Boże Dziecię.

Halina Depcik

Jasełka organizuje od blisko 40 lat pani Halina Depcik, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Czyżeminku. Pierwsze odbyły się 1982 roku w stanie wojennym, w prywatnym mieszkaniu w Prawdzie. Panią Halinę do zaangażowania się w jasełka zainspirowała zakonnica o imieniu Ksawera. Dopiero 12 lat temu widowisko przeniosło się do wiejskiej świetlicy.

– To niesamowite, że w dobie komputerów, wszechobecnych smartfonów dzieci garną się do tradycyjnych jasełek. I chwała za to pani naszej pani Halinie – usłyszeliśmy od burmistrza Rzgowa Mateusza Kamińskiego.