HISTORIA

Techniczne ciekawostki Pabianic: Tablice ogłoszeń

Warto się rozglądać – nierzadko mijamy wspaniałe relikty minionych lat. Relikty, które z pewnością rychło znikną na dobre z naszego otoczenia.

Świat informacją się toczy. Powiadomienia, reklamy i ogłoszenia znajdujemy nie tylko w skrzynkach na listy, na bilbordach, ale przede wszystkim w prasie, Internecie, eterze radiowym, na wizji telewizyjnej i – nieco już zapomnianym przekaźniku informacji – tablicach ogłoszeń.

Po nowinę do miasta

Lokowano je na każdym osiedlu, przy większych skrzyżowaniach, przystankach autobusowych. Słowem – tam, gdzie istniał większy ruch pieszy. Na blatach wywieszano bieżące informacje, obwieszczenia, a także reklamy. W czasach dzisiejszych tablice ogłoszeń stanowią marginalny środek przekazu masowego. Wiesza się na nich w zasadzie jedynie plakaty dotyczące imprez, koncertów, nekrologi oraz reklamy firm świadczących pozabankowe usługi pożyczkowe.

Tablice przybierały różne formy. Niekiedy były to proste, metalowe konstrukcje, czasami wykonywano je z drewna. Zdarzało się, że gabloty wymurowywano z kamienia – taka stała np. przy zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego. Tablice informacyjne bywały przeszklone, a nawet oświetlane!

Blaszany informator

Najpopularniejszym typem słupa informacyjnego była prosta, metalowa konstrukcja złożona z czterech rur-stóp, które wmurowywano w ziemię. Rurowy stelaż okolony był blachą, a na górze montowano niewielki, ozdobny, dwuspadowy daszek. Tablice tego typu instalowano w całym mieście.

W latach 00. zdecydowaną większość starych słupów wymieniono na nowsze, bardziej estetyczne konstrukcje. Ostatnie, obskurne tablice znajdowały się między innymi przy zbiegu ulic Zamkowej i Zielonej oraz Łaskiej i Mielczarskiego. Co ciekawe jedna z nich zachowała się do dzisiaj przy pętli autobusowej na ulicy Karniszewickiej. Słup ogłoszeniowy pełni tam wciąż swoją rolę.

Michał Kłosowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *