FAKTY

Techniczne ciekawostki Pabianic: Automatyczne, ogrzewane zwrotnice

Ciekawostka z placu budowy torowiska. W marcu zamontowano nowoczesny system sterowania i ogrzewania zwrotnic na ul. Łaskiej w Pabianicach. Cały system wraz z urządzeniami sterującymi został opracowany przez czeską firmę Elektroline.

Przed przebudową torowisko wyposażone było w napędy sterowane ręcznie. Motorniczy musiał wyjść z tramwaju i ręcznie nastawić zwrotnicę. Taki system był uciążliwy w obsłudze, jak również nie spełniał obecnych standardów bezpieczeństwa.

Obecny układ będzie całkowicie zautomatyzowany, dzięki czemu nie będzie wymagał ingerencji prowadzącego pojazd szynowy. Tramwaj dojeżdżając do zwrotnicy będzie wykrywany przez czujnik, po czym nastąpi automatyczne nastawienie zwrotnicy.

– Dodatkowo, z uwagi na występujące odcinki jednotorowe, Wykonawca przewidział w projekcie wykonanie sygnalizacji świetlnej, wskazującej czy tor zajęty jest przez inny tramwaj – mówi Małgorzata Wilczek, kierownik działu przygotowania i realizacji inwestycji

Opisany system sprawi, że niemożliwe będzie wystąpienie sytuacji, w której na odcinek jednotorowy wjechałyby dwa tramwaje z różnych kierunków jednocześnie, co poprawi bezpieczeństwo (na zdjęciu jeden z 10 napędów, zlokalizowany na ul. Łaskiej przy skrzyżowaniu z ul. Szarych Szeregów).

Jak informuje komunikacjapabianice.pl,  na niektórych słupach trakcyjnych pojawiły się panele fotowoltaiczne. Energia słoneczna zasili smarownice torowe. Dzięki tym urządzeniom dozującym smar do torowiska zmniejszy się zużycie szyn w łukach o małych promieniach i zwrotnicach oraz zmniejszy się hałas (pisk) wywołany podczas przejazdu tramwajów. Takie smarownice zamontowane są np. na łukach pętli przy ul. Wiejskiej czy w rejonie skrzyżowania ulic Łaskiej i Zamkowej.