KOMUNIKACJA

Techniczne ciekawostki Pabianic: Wyniesione przystanki

Zaglądamy na plac budowy. Nowy peron na przystanku tramwajowym Łaska / Tkacka jest wyniesiony na wysokość 25 cm. Tak też będą wykonane pozostałe perony tramwajowe.
Wcześniej przystanek w tym miejscu był równo z poziomem szyn. Wyniesione przystanki ułatwią wsiadanie do tramwajów zwłaszcza osobom starszym i niepełnosprawnym.
To nie koniec udogodnień na przystankach. Dojścia do peronów nie będą posiadać stopni oraz barier architektonicznych. Celem ułatwienia orientacji w przestrzeni osobom z dysfunkcją narządu wzroku, zastosowano rozwiązania z użyciem odpowiednio dobranych rodzajów materiałów o powierzchni fakturowanej, wyczuwalnej stopą. Wzdłuż krawędzi przystanków jest zaprojektowana linia krawędziowa z płyt żebrowanych białych, co będzie kontrastować z peronem koloru grafitowego. Linia krawędziowa zakończona jest polem wsiadania, na wysokości którego będą znajdować się przednie drzwi tramwaju.
Ponadto, na szerokości przejść dla pieszych wykonywany jest pas płytek żebrowanych białych, a do przejść będzie prowadził pas dojścia złożony z płytek guzkowanych żółtych.
(Źródło FB/KomunikacjaPabianice.pl)