FAKTY

Technika XXI wieku wkroczyła do ratusza

Radni uczą się głosować wciskając przycisk. Na razie także podnoszą ręce.

Dziś po raz pierwszy na sesji nie liczono głosów „na piechotę”, a służył do tego elektroniczny system. Radni jednak głosowali jeszcze przez podniesienie ręki, o co poprosił ich przewodniczący RM Andrzej Żeligowski.

– Na razie głosują na dwa sposoby, potem tylko wciskając przycisk. Odbyło się specjalne szkolenie, radni dostaną jeszcze filmiki instruktażowe – tłumaczy naczelnik Biura Rady Miejskiej Arkadiusz Bujacz.

Nazwiska radnych zabierających głos i tych oczekujących są wyświetlane na wielkim ekranie. Podobnie jak imienne głosowania i ich podsumowanie. W sali obrad pojawiły się nowe stoły z półkami oraz wbudowanymi mikrofonami. Nie można na nich zatem ustawiać napojów, aby nie zalać delikatnych urządzeń. Butelki z wodą mineralną stoją na parapetach. Radni radzą też sobie np. trzymając soki ze słomką na swojej półce pod stołem.

Nie udało się jeszcze uruchomić transmisji online. Zdaniem naczelnika Arkadiusza Bujacza widzowie będą mogli obejrzeć  kolejną sesję na komputerze czy urządzeniach mobilnych. Poziom obrad może podnieść też klimatyzacja, która jeszcze latem ma być zamontowana w sali. W duchocie i  wysokiej temperaturze trudno się skupić.

TUTAJ przeczytasz, ile kosztował sprzęt i jak zmieni się pomieszczenie w ratuszu.