FAKTY

Ten wójt nie z „Rancza”

Internauci bronią swoich samorządowców przed „wycinką” planowaną przez PiS.

Cieszący się ponadprzeciętnym poparciem zarządcy gmin trafiają na facebookową stronę „Nie jestem z Rancza. Jestem z wyboru” (@samorzad.protest). Na zdjęciu profilowym jest bohater kultowego serialu Paweł Kozioł (grany przez Cezarego Żaka) – postać uosabia zasiedziałą, zdegenerowaną władzę. To reakcja na pomysł zmian w ordynacji wyborczej przedstawiony w sobotę (21 stycznia) w Łodzi przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Funkcję wójta, burmistrza czy prezydenta można by sprawować najwyżej dwie kadencje (o pożegnaniu z wójtami pisaliśmy kilka dni temu).

Profil na FB ma przekonywać, że ustawowe ograniczenie swobodnego wyboru dobrze sprawdzających się gospodarzy, w imię skądinąd słusznej walki z patologiami, może okazać się w wielu przypadkach wylewaniem dziecka z kąpielą. W gronie zgłaszanych do „Nie jestem z Rancza. Jestem z wyboru” bardzo szybko znalazł się bezpartyjny wójt Dobronia Robert Jarzębak, który rządzi gminą od 2010 roku. W wyborach w 2014 zdobył blisko 77% głosów. Jego rywalka z PiS zaledwie 23%. Tylko w ciągu pierwszych kilku godzin post z Jarzębakiem widziało blisko 7 tysięcy użytkowników.

O tym, że wójt gminy Dobroń jest operatywny, można się było przekonać miesiąc temu, kiedy podpisał umowę na realizację kilkunastu projektów inwestycyjnych wartych ok. 30 mln zł – z czego Unia Europejska dopłaci ponad połowę. Na pierwszy rzut pójdzie inwestycja o wartości 19,5 mln zł – obejmie termomodernizację 12 budynków na terenie gminy (m.in. szkoły i budynki komunalne – w tym siedziba UG). Wedle drugiego projektu ponad 10 mln zł zostanie przeznaczone na budowę przedszkola wraz z salą gimnastyczną. Ogromnym atutem nowego budynku przedszkola będzie jego tzw. pasywność, która polega na wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań energooszczędnych. Koszt ogrzania jednego m² będzie wynosił około 1,5 zł, a nie –  jak dotychczas – 45 zł. (ZOBACZ FILM)

„Może o to chodzi w tej całej rewolucji? Jeśli nie zgadzacie się z wycinaniem dobrych gospodarzy przez prezesa PiS, udostępniajcie!” – czytamy na profilu.

5 komentarzy do “Ten wójt nie z „Rancza”

  1. moim zdaniem nie powinno się ograniczać kadencji. jesli mieszkancy są zadowoleni z włodarza, to co później? wybieranie miedzy dzuma a cholera?

  2. PiS korzystając z władzy centralnej planuje skok na samorządy by potem swoje patologie robić. Wsztstko w temacie

  3. Oby jak najszybciej ludzie nauczyli sie glosowac na czlowieka, a nie na szyld partyjny. Ugrupowania polityczne zawsze wystawiają głąbów – miernych, biernych, ale za to wiernych.

  4. A może by tak kadencyjność wprowadzić w sejmie i senacie ? Tam niektórzy Panowie i Panie są już jakby przez zasiedzenie ;-)

Comments are closed.