FAKTY

Termomodernizacja za ponad 46 milionów

Miasto w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą Siemens wyremontuje 11 placówek. Dziś radni przegłosują zmiany w budżecie, by umożliwić realizację przedsięwzięcia.

I etat prac rozpocznie się w wakacje. Obejmie Gimnazjum nr 3, szkoły podstawowe: nr: 3 i 14 oraz przedszkoli nr 4 i 13 (cały projekt dotyczy łącznie 11 budynków – wymienionych oraz SP17; PM 6, 11, 14, 16; Żłobek Miejski). Ocieplone zostaną ściany, wyremontowane dachy, będzie wymieniona instalacja centralnego ogrzewania, okna i oprawy oświetleniowe. Pieniądze wyłoży Siemens, a miasto, które otrzyma dofinansowanie (10,5 mln) spłaci raty w ciągu 15 lat. Firma wykona prace i będzie zarządcą obiektów.

Miejskie budynki są w fatalnym stanie. Gruntowny remont sprawi, że nie będzie trzeba wydawać sporych pieniędzy na bieżące naprawy, szczególnie dachów. Czy to nam się opłaci?

– Na prądzie powinniśmy rocznie zaoszczędzić około 185 tys. zł, a na ogrzewaniu 823.782 zł – oblicza Paweł Pietrzak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Eksploatacji w Urzędzie Miejskim.