KOMUNIKACJA

To już pewne. II odcinek S14 wybudują nam Chińczycy

Koszt robót to ponad 720 mln zł. Prace mogą ruszyć jeszcze w sierpniu.

Potwierdziło się przypuszczenie z kwietnia. II odcinek drogi s14, węzeł Łódź Teofilów – Słowik, zbuduje firma Stecol Corporation z Chińskiej Republiki Ludowej. Zwycięską ofertę wyłoniono spośród dziesięciu złożonych w łódzkim oddziale GDDKiA. Cena oferty wynosi nieco ponad 724 mln zł, przy czym najdroższa oferta opiewała na ponad miliard złotych.

Jeśli nie wpłyną żadne odwołania, oferta uprawomocni się w ciągu 10 dni. Następnie musi przejść przez Kontrolę Uprzednią w Urzędzie Zamówień Publicznych i po zwrocie dokumentów będzie można podpisać umowę na budowę II – ostatniego odcinka S14 – informuje Maciej Zalewski, główny specjalista ds. komunikacji w łódzkiej GDDKiA. Przewidywany termin podpisania umowy to początek sierpnia.

Po wybudowaniu brakującego odcinka poprawi się połączenie między autostradą A2 i drogą ekspresową S8, łatwiejszy będzie także dostęp do firm i przedsiębiorstw znajdujących się w zachodniej części aglomeracji łódzkiej, a przede wszystkim poprawi się komfort codziennego funkcjonowania i bezpieczeństwo mieszkańców takich miejscowości jak: Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki i Zgierz. Z centrów tych miejscowości zostanie wyprowadzony ruch ciężki i tranzytowy.

Prace związane z budową tego odcinka obejmują: wybudowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni bitumicznej. Obie jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a także pas awaryjny. Trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby w przyszłości można było dobudować trzeci pas ruchu na każdej z jezdni, bez ingerencji w istniejące obiekty inżynierskie.

W ramach przedsięwzięcia powstaną węzły drogowe, przebudowane zostaną wszystkie drogi kolidujące z nową drogą ekspresową, pojawią się także dodatkowe drogi technologiczne, oświetlenie kilkanaście dużych i kilkadziesiąt mniejszych obiektów inżynierskich w postaci: wiaduktów, mostów, przepustów, chodników, ścieżek rowerowych, systemu odwodnienia itp. Droga zostanie także wyposażona w liczne urządzenia ochrony środowiska – ekrany dźwiękochłonne, przejścia dla zwierząt, urządzenia oczyszczające wodę opadową i liczna roślinność posadzona wokół trasy.