FAKTY KOMUNIKACJA

Tramwaj przestaje kursować do Lutomierska. A kiedy początek remontu ul. Zamkowej?

Tragiczny stan linii 43. Rusza komunikacja zastępcza. Pabianice czekają na aneks do umowy o dofinansowanie modernizacji torowiska.

W mediach społecznościowych było o tym głośno od kilku dni, a wczoraj informację potwierdził portal transport-publiczny.pl – od początku marca przestaną kursować tramwaje między Łodzią a Konstantynowem i Lutomierskiem. Powodem jest zły stan torów i sieci trakcyjnej. Wstrzymanie ruchu nastąpiło na wniosek łódzkiego MPK. Poprzedziła go ekspertyza techniczna.

3 marca zostaną uruchomione autobusowe linie zastępcze, kursujące z częstotliwością równą tramwajom i dowożące pasażerów do węzła przesiadkowego przy dworcu Łódź Kaliska. Przy skrzyżowaniu Konstantynowska – Krakowska będzie możliwa przesiadka na linie tramwajowe 9B oraz nowo uruchomioną 7B, na którą zostanie przesunięty tabor z 43A i 43B (w tym wagony M6S).

Jak zauważa dziennikarz, pozytywnym efektem ubocznym zawieszenia linii podmiejskiej będzie zwiększenie częstotliwości linii 7, której oba warianty będą kursować na wspólnym odcinku co 12, zamiast – jak dotąd – co 24 minuty.

Czekamy na remont w Pabianicach

Przypomnijmy, że happy endem zakończyły się starania Pabianic i Ksawerowa o przebudowę torowiska. W styczniu br. marszałek Grzegorz Schreiber podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy dla Pabianic (CZYTAJ TUTAJ) – na modernizację torowiska i głównej ulicy miasta dostaniemy dodatkowo 11,8 mln zł. To maksymalna kwota możliwa do uzyskania w ramach przesuniętej przez ministerstwo puli.

Wcześniej, w maju 2017 roku (podobnie jak teraz wobec Konstantynowa i Lutomierska) MPK zawiesiło kursy linii 41 – CZYTAJ TUTAJ.

Obecnie władze Pabianic i Ksawerowa czekają na aneks do umowy o dofinansowanie projektu. Oferty wykonawców zachowują ważność – przewidywany termin podpisania umowy to maj. Od tego momentu wybrana firma będzie miała 2 lata na realizację.

***