FAKTY

Tusk: “Pabianice to serce Europy”. Ciekawostki z wizyty

Zgodnie z zapowiedzią, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk odwiedził dziś Ksawerów i Pabianice. Rozmawiał głównie o negatywnych skutkach rządowego programu Polski Ład dla gospodarki. Spotkał się z przedsiębiorcami, dziennikarzami i mieszkańcami.

Wizytę relacjonowały od początku ogólnopolskie media, które towarzyszą Tuskowi w ogólnopolskim tournee pod hasłem #Drożyzna+”. Trudno się dziwić, że opozycja uderza w takie właśnie ton: z jednej strony przed nami nieustające pasmo podwyżek, z drugiej – działacze Platformy doskonale pamiętają, jak dzięki sprytnemu manewrowi PR-owskiemu ze spotem przedstawiającym pustą lodówkę, PiS odwrócił losy kampanii w 2005 roku, ostatecznie przejmując władzę. Przypomnijmy, że to PO była wówczas początkowym faworytem do zwycięstwa w wyborach.

Ok. 9.30 stalowy Mercedes Vito z Donaldem Tuskiem podjechał na parking przed firmą produkującą kotły grzewcze przy ul. Zachodniej w Ksawerowie. Jej właściciel, Przemysław Greczka opowiadał mu o problemach, z jakimi się boryka. Nie da się ukryć, że nie można spokojnie patrzeć w przyszłość, kiedy inflacja galopuje, a ceny gazu i energii elektrycznej nie są stabilne.

Podczas zorganizowanej na terenie hali produkcyjnej konferencji prasowej odpowiedział na pytania związane nie tylko z głównym tematem objazdu. Pojawił się m.in. wątek sytuacji na granicy czy komisji śledczej w sprawie Pegasusa.

Portal pabianice.tv zapytał, czy Platforma Obywatelska ma w planach podniesienie wieku emerytalnego. Zagadnienie jest bardzo istotne, ponieważ program 500+ nie poprawił demografii, stąd pojawia się wątpliwość o wydolność systemu emerytalnego w perspektywie pokolenia wchodzące teraz na rynek pracy. Przypomnijmy: za rządów PO-PSL wiek emerytalny został podniesiony, potem już za PiS – obniżony.

W odpowiedzi na pytanie pabianice.tv lider PO dobitnie podkreślał, że podniesienia wieku emerytalnego nie będzie. -Dla mnie sprawa jest zamknięta, nie będę więcej wracał do tematu podniesienia wieku emerytalnego, bo większość Polaków jest temu przeciwna. Nie zmieniam poglądu, że z punktu widzenia polskich emerytów podniesienie wieku emerytalnego miało sens. Ale nie mam żadnych wątpliwości, że dla przygniatającej większości Polaków obowiązek dłuższej pracy był nie do zaakceptowania, więc sprawa jest zamknięta. Uważam, że lepiej dłużej pracować, bo ma się wtedy wyższą emeryturę, to jest lepsze dla rynku pracy, ale nie każdy ma zdrowie, nie każdy ma ochotę, tutaj nie może być przymusu. Z mojego punktu widzenia sprawa jest zamknięta, ja już nie będę wracał do tematu podniesienia wieku emerytalnego – mówił.

Niżej pełne nagranie:

W Pabianicach Donald Tusk kontynuował spotkania z przedsiębiorcami. Zajrzał do salonu fryzjerskiego Iwony Wdowiak przy ul. 20 Stycznia. Wdepnął też  do zakładu mechaniki pojazdowej Jacka Stępniewskiego przy ul. Bocznej. Potem trasa (mocno już oblodzona) wiodła) przed SDH “Trzy Korony”, gdzie miało miejsce spotkanie z mieszkańcami. Licznie przybyli też działacze PO i KOD. Mocno charakterystyczna i radosna była radna powiatowa Maria Wróbel. Pochwaliła się autografem, jaki gość złożył jej na biało-czerwonej chorągiewce (miała też unijną).
Pojawił się też znany działacz KOD-u Janusz Nagiecki. Na nasze powitanie słowami “Jak zwykle na posterunku”, błyskawicznie odparł rymując “Bo ojczyzna potrzebuje ratunku”. Dopisali też najmłodsi patrioci, a konkretnie dzieci z  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątkowisku (na zdjęciu głównym). Przeczytaj cd. z wyjaśnieniem dyrektora >>>https://pabianice.tv/dzieci-wykorzystane-do-celow-politycznych-jest-reakcja-kuratorium/

Nie brakowało chętnych do robienia sobie zdjęć z politykiem opozycji. Padły też krytyczne uwag dotyczących pakietu klimatycznego. Ale nie tylko. Mężczyzna z tłumu prowokacyjnym tonem, zapytał, czy nie wstyd mu za “pedałów”, którzy reprezentują nas w Parlamencie Europejskim. Tusk postanowił udzielić swojego rodzaju lekcji: ” I właśnie dlatego życie w Polskie jest ciężkie bywa dla ludzi słabszych, właśnie dlatego, że tak dlatego, że tak brutalnie i po chamsku się ich nazywa, ich obraża. Właśnie to jest problem. Druga sprawa: mówi pan, że jadą do Europy, a Pabianice to jest serce Europy. Jak jadę z Warszawy do Pabianic, to się poruszam po Europie”.

Po spotkaniu z mieszkańcami gość zjadł pizzę bezglutenową w restauracji “Zielona Górka” i pojechał do Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Pełna odpowiedź niżej. Pod nagraniem zdjęcia 

Donald Tusk i przedsiębiorca z Ksawerowa Przemysław Greczka
Szef PO odpowiada na pytania dziennikarzy.
W centrum Pabianic
Lider pabianickiego KOD-u jak zwykle na posterunku.
Radna powiatowa Maria Wróbel
Z działaczami PO