FAKTY

Tylko jedna chora na COVID-19 w całym powiecie

Niedługo może nie być żadnego zdiagnozowanego przypadku COVID-19 w naszym powiecie. Stanie się tak po wyzdrowieniu 33 – letniej pabianiczanki, a nikt nie zachoruje.

O zachorowaniu młodej kobiety napisaliśmy 23 czerwca. (CZYTAJ TUTAJ) Dodatni wynik wyszedł podczas kwarantanny. Pabianiczanka początkowo przebywała w domu, ale potem trafiła do szpitala, gdzie przebywa do dziś.

Przypomnijmy, że już była sytuacja, kiedy mieliśmy 100% ozdrowieńców, a ponad miesiąc nie było nowego zachorowania. Po 2o maja ruszyła jednak druga fala i akurat tak się złożyło, że pierwsza osoba, która ją rozpoczęła zmarła.

Pabianicki Sanepid ostrzega – mimo spadku zachorowań należy mieć się na baczności.

– Z niepokojem obserwuję, że w miejscach publicznych, na rynku, w sklepach niewiele osób pamięta o zakładaniu maseczek, niestety, nie wszyscy sprzedawacy zwracają na to uwagę – ubolewa Małgorzata Sumińska, szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Pabianicach.  I dodała, że  skierowała do prezydenta Pabianic pismo. Chodzi w nim o to, by wyczulił Straż Miejską, która powinna nieustannie reagować na zachowania sprzeczne z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego.

Zawsze pouczamy, kiedy widzimy niepokojące zachowania. Zdarzają się sygnały ze sklepów. Wtedy jedziemy i romawiamy z waścicielami czy kierownikami, aby dbali o swoich klientów i nie byli obojętni na łamanie zasad bezpieczeństwa – mówi Tomasz Makrocki, komendant Straży Miejskiej w Pabianicach.

Aktualny bilans dla powiatu pabianickiego: 38 zachorowań od początku epidemii, 35 ozdrowieńców. Jedna osoba choruje, dwie zmarły. Na kwarantannie w chwili obecnej – 115 osób.