OPINIE

Tytuły roku 2016

Kto zasłużył na burę, kto na pochwałę? Kto jest do przodu, a kto narozrabiał? Zobaczcie nasze podsumowanie.

SKANDAL 2016 – Umowa partnerska z Kuźniecowskiem

Na początku lipca Pabianice podpisały umowę partnerką z ukraińskim Kuźniecowskiem. Honorowymi obywatelami tego miasta są zbrodniarze Stepan Bandera i Roman Szuchewycz. Akt nadania im honorów podpisał mer Kuźniecowska Serhij Anoshchenko – ten sam, który na zamku podpisał z Grzegorzem Mackiewiczem umowę o partnerstwie.

Blisko Kuźniecowska rozpoczęła się rzeź wołyńska. Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która odpowiada za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali przynajmniej 150 tys. osób.

SAMORZĄDOWIEC 2016 – Robert Jarzębak

Gmina Dobroń dostanie 16 mln złotych, a przysłowiowa łopata pod nowe inwestycje warte 30 milionów złotych zostanie wbita wczesną wiosną 2017. Ojciec gminy 48-letni Robert Jarzębak udowodnił, że można szybko i skutecznie sięgać po unijne środki. Marszałek Witold Stępień postawił gminę Dobroń za wzór innym samorządom. Dobrońskie projekty będą realizowane w latach 2017-18.

Na pierwszy rzut idzie inwestycja o wartości 19,5 mln zł – obejmie termomodernizację 12 budynków na terenie gminy (m.in. szkoły, instytucje i budynki komunalne). Wedle drugiego projektu ponad 10 mln zł zostanie przeznaczone na budowę przedszkola wraz z salą gimnastyczną.

SUKCES 2016 – Magdalena Placek

Ksawerowianka rozpoczęła naukę w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. To pierwsza Polką, która będzie tam studiować. Royal Academy of Music jest wśród pięciu najlepszych muzycznych uczelni na świecie. Jej absolwentami są między innymi Elton John, Annie Lennox i Ewa Turner.

Magda, znana z pabianickich pielgrzymek, w 2013 roku ukończyła krakowską Szkołę Teatralną. Wcześniej zaliczyła także półroczny epizod w barcelońskim Institut del Teatre. Niedługo po ukończeniu studiów dostała angaż w radomskim Teatrze Powszechnym, gdzie gra do dziś. Zagrała m.in. w „Weselu”, „Skrzypku na dachu” i „Annie Kareninie”.

INICJATYWA 2016 – Odsłonięcie tablicy „Waltera”

Niecodzienna uroczystość odbyła się w listopadzie w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach. Ewa Bareła, córka gen. Zygmunta Waltera-Jankego, odsłoniła tablicę ku jego pamięci. Towarzyszyła jej wnuczka generała, Agnieszka Bianek-Bodzak.

Na pomysł uczczenia generała wpadł wychowanek – prof. Wojciech Stec. Zapalił się do niego od razu prof. Bogdan Wendler. Inicjatywa mogła zostać zrealizowana dzięki  dzięki ofiarności uczniów. Zygmunt Walter-Janke to absolwent I LO, profesor i wychowawca oraz drużynowy ZHP w tej szkole.

ŚCIGANY 2016 – Jarosław Lesman

Po doniesieniu do Komisarza Wyborczego w Łodzi prezydent Grzegorz Mackiewicz zlecił skontrolowanie miejsca/miejsc zamieszkania/zameldowania Jarosława Lesmana. Okazało się, że wbrew przepisom, w tej kadencji Lesman (radny PiS) przez około miesiąc był zameldowany poza Pabianicami. Jego mandat wisi na włosku.

Współpracownicy donieśli też na niego jako lekarza. Twierdzili, że w mało empatyczny sposób poinformował bliskich pacjenta o śmierci. Prezes szpitala zleciła przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Zanim Jarosław Lesman zobaczył dokumenty, trafiły one do ratusza. Według niego protokół nie zgadza się z prawdą w bardzo wielu miejscach. Jeszcze przed końcem śledztwa znany doktor zrezygnował z pracy w przychodni PCM. Okres wypowiedzenia kończy się w lutym.

SPOŁECZNIK 2016 – Dobromir „Mak” Makowski

Streetworker, raper, założyciel fundacji „Młodzi dla młodych” i koordynator projektu „Rap Pedagogia”. Jego Centrum Młodzieżowe działa na terenie Pabianic od ok. 6 lat. Fundacja prowadzi m.in. punkt konsultacyjny i grupę wsparcia dla osób uzależnionych, organizuje świetlicowe zajęcia, wyjazdy wakacyjne. Dobromir dociera do młodych ludzi uzależnionych od dopalaczy i pomaga im wyjść z nałogu. To człowiek czynu – nie mówi się o nim na uroczystościach i galach wolontariatu, nie zabiega o to.

6 komentarzy do “Tytuły roku 2016

 1. Czy Szanowna Redakcja planuje rozszerzenie ilości kategorii ? Mam kilka propozycji i chętnie się nimi podzielę np :
  1. Lanser roku- Grzegorz Mackiewicz
  2. bajkopisarz roku- Grzegorz Mackiewicz
  3. Sztuczny uśmiech roku- Grzegorz Mackiewicz
  4. Ilość sztucznych uśmiechów roku-Grzegorz Mackiewicz
  i jeszcze kilkadziesiąt innych kategorii

 2. Ale się pis boi tego Mackiewicza. Ciągły hejt na prezydenta. Wobec tego następna kadencję ma pewna. A pis góra 4 mandaty. Zakład?

 3. Kontynuacja wypowiedzi “mieszkańca roku 2016”

  FENOMEN “PCHŁY SZACHRAJKI” roku 2016 – Grzegorz Mackiewicz
  Nieporozumienie roku 2016 – Grzegorz Mackiewicz
  “Mistrz bełkotu” roku 2016 – mówi dużo, ale nie potrafi wyartykułować o co chodzi-Grzegorz Mackiewicz
  Manipulator roku 2016 – który służy tylko sobie i kolesiom- Grzegorz Mackiewicz
  Mistrz “ZARZĄDZANIA”roku 2016 – spółki pod jego nadzorem na minusie- Grzegorz Mackiewicz
  Zagadka dla czytajacych: SOBEK, NARCYZ, EGOISTA – kto to taki?

 4. Panie Darku z opaską na oczach- wielbicielu REPUBLIKI KOLESIÓW PO i pochodnych. Idziesz reka w rękę z tym co wodzi za nos i na smyczy oraz rozciąga parasol ochronny nad “MIEJSKĄ REPUBLIKĄ KOLESIÓW”. Czy masz też z tego profity? Dla Ciebie rozprawa z ludźmi PIS to szczucie i judzenie podkręcane do granic absurdu i poza nie.
  PIS się nie boi, jesteś w błędzie, nie bij w nich tak mocno, bo się spocisz i po zapachu Cie poznamy.
  Hejty świadczą o tym, że ludzie widzą lepiej i dalej. Wyrażają tak swoje niezadowolenie, a ono jest ogromne.
  Ty natomiast panicznie uciekasz przed prawdą-spójrz jej wreszcie w oczy, czy masz odwagę? Rozsadza Cię buta i pycha, a ta kroczy przed upadkiem. Chyba nie wiesz, że ciągłe kiszenie się we własnym towarzyskim sosie (ten spod parasola ochronnego w mieście) pozbawia kontaktu z rzeczywistością oraz z prawdziwymi nastrojami Pabianiczan.
  Zadanie PIS na przyszłość -cuchnącą fetorem hipokryzji stajnię Augiasza -WYSPRZĄTAĆ.

  1. No jak PIS jest prawdą, to ja życzę powodzenia. Pakujemy walizki…

 5. Dlaczego jest tak, że sukcesy Magdy i Dobromira przyćmiewa polityczna degrengolada. Smutne…

Comments are closed.