FAKTY

U nas 100 tys. zł na wymianę “kopciuchów”. 2,5 mln zł w Aleksandrowie Łódzkim

Dwa razy mniejszy pod względem liczby mieszkańców od Pabianic Aleksandrów Łódzki przeznaczył w ostatniej edycji 25 razy większą kwotę na ekologiczne źródła ciepła.

Czytelnik Walczak napisał pod postem o pabianickich pieniądzach na wymianę kopciuchów: “100 tysięcy😂. Padłem ze śmiechu. To nie walka ze smogiem, tylko propaganda pod publikę. 29 dofinansowań z poprzedniej edycji ? 😂 Komedia”.

To niejedyny taki głos, a czas płynie nieubłaganie. Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową, podjętą przez łódzki sejmik “kopciuchy” będą musiały zniknąć do 2023 roku.

Przypomnijmy: 100 tys. złotych przewidują władze 60 tysięcznych Pabianic na likwidację starych pieców węglowych. Nim pabianiczanie we wrześniu pobiegną po najwyżej 4 tys. zł dotacji, regulamin “klepną” radni. Poprzednio (w 2019r.) do podziału było 200 tys. zł. Przyznano 29 dotacji (6 mieszkań, reszta domy). To wszystko. Koniec, kropka.

Za miedzą mają dużo więcej do rozdania (a rozdysponowali już krocie). 30 lipca TV Aleksandrów Łódzki podała: W walce o poprawę jakości powietrza nie ma kompromisów. Doskonale rozumieją to mieszkańcy gminy i tłumnie zgłaszają się po dopłaty do wymiany pieca. To rekordowa edycja – do mieszkańców trafi 2,5 miliona złotych. Dzięki funduszom przeznaczonych na ten cel przez gminę, z Aleksandrowa i okolic zniknie kilkaset “kopciuchów”.

Na ten moment pozytywnie rozpatrzono 224 wnioski, więc minimum tyle pieców zlikwidowanych zostanie po tegorocznej akcji. Mieszkańcy najchętniej wymieniają piece na gazowe lub pompy ciepła – najczęstsze dofinansowanie wynosi 12.000 zł, a maksymalna kwota (w przypadku pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła to nawet 15.000 zł.

Od 2017 do 2020 roku na dofinansowania do wymiany pieców Aleksandrów Łódzki przeznaczył (w przybliżeniu) ponad 5 milionów złotych – zlikwidowano dzięki nim blisko 400 kopciuchów.

Aleksandrowski samorząd zaoferował rekordowe dofinansowanie. Jak jest w tym roku gdzie indziej?

“Mamy dobrą informację dla osób, które złożyły w maju br. wniosek o przyznanie dotacji na wymianę starego pieca. Łaski samorząd zwiększył wysokość środków przeznaczonych na ten cel z budżetu gminy ze 100.000 zł do 256.000 zł” czytamy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Łasku.

Komisja pozytywnie zakwalifikowała do dofinansowania wnioski 29 mieszkańców w Gminie Ksawerów (tyle co w 2019r. ok. 9 razy większe Pabianice).