PORADNIK

Ubezpieczenie OC – 6 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu to podstawowa czynność, której musi dokonać każdy właściciel pojazdu. W tym tekście opowiemy Ci o sześciu najważniejszych rzeczach, dotyczących OC. Warto o nich wiedzieć, jeszcze przed podpisaniem umowy.
OC najlepiej kupić w Internecie

Od jakiegoś czasu rynek ubezpieczeniowy zauważył wielki potencjał, jaki kryje się w Internecie i przeniósł ogromną część swojego marketingu do sieci. To z kolei stało się przyczyną powstania narzędzi takich jak kalkulatory OC/AC. Dzięki nim, po podaniu zaledwie kilku informacji, możesz uzyskać listę dopasowanych do siebie ofert ubezpieczeniowych. Wiele firm przygotowało również atrakcyjne rabaty dla klientów, którzy zdecydowali się na tego typu zakup. Sprawdź jeden z ogólnodostępnych kalkulatorów: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/

OC jest obowiązkowe

Zgodnie z obowiązującym prawem, ubezpieczenie OC musi być wykupione przez każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu. Co do zasady, nie ma wyjątków od tego przepisu. Obowiązkiem ubezpieczenia są objęte samochody osobowe, samochody ciężarowe, ciągniki i maszyny rolnicze, motocykle, naczepy i przyczepy.

OC nie zawsze musi trwać rok

Standardowa polisa jest zawierana na 12 miesięcy, ale nie zawsze musi tak być. Istnieją bowiem sytuacje, w których ustawodawca zezwolił na wykupienie tzw. OC krótkoterminowego. Chodzi o samochody sprowadzane spoza Polski oraz pojazdy zabytkowe, które poruszają się po drogach tylko podczas specjalnych okazji.

Każde OC gwarantuje to samo

Ze względu na obowiązkowy charakter OC, każda polisa oferuje ten sam zakres ochrony. Oznacza to, że nie ma najmniejszego sensu wybieranie drogich polis tylko dlatego, że ubezpieczyciel ma dużo reklam w telewizji. Najlepiej jest znaleźć złoty środek i kierować się renomą towarzystwa ubezpieczeniowego oraz ceną. To, co najdroższe nie zawsze jest najlepsze, ale z kolei najtańsze oferty również mogą mieć swój „haczyk”.

OC można przekazać

W sytuacji, gdy pojazd objęty ubezpieczeniem jest sprzedawany, możliwe jest przekazanie OC nowemu właścicielowi. Warto pamiętać jednak, że taka polisa trwa wtedy tylko do zakończenia umowy. Nowy właściciel pojazdu nie może jej przedłużyć. Jedynym rozwiązaniem jest wykupienie całkiem nowego ubezpieczenia już na swoje konto.

Warto przeczytać OWU

Ogólne Warunki Umowy to dokument, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o swojej polisie. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, byś zapoznał się z OWU jeszcze zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Pamiętaj również, że z każdego zakupu możesz zrezygnować, szczególnie jeśli robisz go przez Internet.

Podsumowanie

Jak widzisz, OC to ubezpieczenie, bez którego nie możesz legalnie poruszać się po drogach. Za brak polisy przewidziane są kary finansowe zależne od okresu, w którym pojazd nie był ubezpieczony. Nie ma więc sensu ryzykować i jeździć bez porządnej ochrony. Zanim ubezpieczysz samochód, zadbaj też o swoje bezpieczeństwo i przestrzegaj norm sanitarnych oraz dystansu społecznego. Zawsze możesz znaleźć się w takiej samej sytuacji, jak uczniowie i pracownicy szkoły w Bychlewie, której nauczyciel zachorował na koronawirusa.

 

(poradnik partnera)