FAKTY

Uchodźcy w Pabianicach? Ratusz czeka na dyspozycje od wojewody

Do Polski docierają uchodźcy z Ukrainy. Rząd spodziewa się nawet miliona obywateli UA. Przygotował dla nich 8 punktów recepcyjnych w woj. lubelskim i podkarpackim. Ci, którzy nie będą mieli się gdzie zatrzymać, zostaną przetransportowani w głąb kraju do miejsc zbiorowego zakwaterowania.

“Tak w praktyce wyglądają działania, do których przygotowywaliśmy się ostatnich kilka tygodni. Przy naszych przejściach funkcjonują punkty recepcyjne. Trwa transport uchodźców do miejsc pobytu stałego przygotowanych przez wojewodów w pozostałych regionach” napisała na FB Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

Koordynacją przepływu uchodźców z Ukrainy zajęło się osiem tzw. punktów recepcyjnych na granicy z Ukrainą w miejscowościach, gdzie funkcjonują przejścia graniczne. W wojewódzkie podkarpackim: w Medyce, Korczowej, Krościenku i Budomierzu. W województwie lubelskim takie punkty powstały: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Zosinie i Hrebennem.

Media poinformowały wczoraj, że setki kolejnych uchodźców docierają m.in. do Przemyśla. W pomoc zaczynają się angażować także odleglejsze gminy.

Jak czytamy na prawo.pl, “już wcześniej wojewodowie wystąpili do samorządów terytorialnych o wskazanie potencjalnych miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców. Przykładowo, po 50 miejsc zapewniły leżące przy granicy Tomaszów Lubelski i Hrubieszów. Samorząd Chorzowa przygotował 500 miejsc dla uchodźców. Trójmiejskie samorządy zadeklarowały, że dysponują ponad tysiącem miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Gdyby ośrodki w Lublinie okazały się przepełnione uchodźcy mieliby zostać przetransportowani do Poznania do obiektów Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz hal sportowych”.

Czy i gdzie uchodźcy zostaną rozlokowani w Pabianicach?

-Na razie nie otrzymaliśmy pisma od wojewody o wskazanie takich miejsc – mówi Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic

(Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie)

Tagi: