FAKTY

Uczniowie dostali kombajn

Maszyna potrafi sama jeździć, rozpoznaje też rodzaje zbóż.

Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie wzbogacił się o nowoczesny kombajn wart ok. 800 tys. zł. Maszynę przekazał wiceminister rolnictwa Rafał Romanowki, bo pieniądze na sprzęt pochodzą z tego resortu.

To kombajn New Holland model CX 5.80 o numerze seryjnym 007, z zaawansowanym układem tnącym i nowoczesnym oprogramowaniem, który dopasowuje się automatycznie do rodzaju zbieranego zboża, może też poruszać się sam – bez trzymania kierownicy.

ZSCKR w Widzewie kształci wykwalifikowaną kadrę ogrodniczą, rolniczą i techniczną. Historia szkoły rozpoczyna się tuż po wojnie. W lutym 1945 r. gospodarstwo i pałac, jako własność poniemiecką, przejęło Wojsko Polskie, a następnie Państwowy Fundusz Ziemi i zapadła decyzja o przekazaniu majątku widzewskiego do dyspozycji nowo utworzonej w Łodzi Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego. W lutym 1946 przeniesiono do Widzewa zorganizowane zaraz po wojnie (15 maja 1945) w Ostrowie koło Łasku Liceum Ogrodnicze. Na warsztat dydaktyczny Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego i Państwowego Liceum Ogrodniczego przy WSGW przeznaczono sady i szkółki o powierzchni 70 hektarów. TUTAJ przeczytasz więcej o historii szkoły.

(Fot. ZSCKR)

Tagi: