FAKTY KOMUNIKACJA

Umowa na historyczny remont Zamkowej podpisana

Zwycięzca przetargu będzie miał 2 lata na realizację zadania. Główna arteria miasta będzie zatem gotowa jesienią 2021. 

Dziś w sali Urzędu Stanu Cywilnego podpisano umowę na wykonanie projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice-Ksawerów”. Przetarg na realizację wygrało konsorcjum firm Progreg InfraCity Sp. z o.o., MPK Łódź Sp. z o.o. oraz Włodan Sp. jawna. Projekt realizują miasto Pabianice (lider) i gmina Ksawerów (partner).

To największy projekt w historii Pabianic, co wielokrotnie podkreślali uczestnicy dzisiejszej uroczystości.

– Podpisana umowa opiewa na 173 mln złotych. Takiej realizacji jeszcze nie mieliśmy w naszym mieście – mówił prowadzący uroczystość sekretarz miasta Paweł Rózga.

Historia przygotowań do inwestycji obfituje w momenty dosłownie mrożące krew w żyłach. Była nawet chwila, kiedy projekt zawisł na przysłowiowym włosku.

Na umowie podpis złożył prezydent Grzegorz Mackiewicz, wójt Ksawerowa Adam Topolski oraz prezes i wiceprezes Progreg InfraCity. Wśród gości znaleźli się parlamentarzyści, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, były marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień (za którego przyznano nam dofinansowanie unijne) czy obecny marszałek Grzegorz Schreiber.

Wszyscy podpisali się także na pamiątkowym akcie podpisania umowy.

Projekt w liczbach

Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów; beneficjent miasto Pabianice.

Wartość umowy na realizację projektu 173.772,114,17 zł (w tym Pabianice 150.623.551,61 zł i gmina Ksawerów 23.148.562,56 zł).

Dofinansowanie z UE 87.913.725 zł (w tym Pabianice 73.755.000 zł i gmina Ksawerów 14.158.725 zł).

Dofinansowanie z budżetu państwa 11.800.500 zł (wyłącznie miasto Pabianice – czytaj tutaj).

Razem dofinansowanie z UE i budżetu państwa 99.714.225,00 zł, w tym: miasto Pabianice 85.555.500 zł, gmina Ksawerów 14.158.725 zł.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 oraz budżetu państwa.

CZYTAJ TUTAJ TEKSTY „remont Zamkowej i torowiska”

5 komentarzy do “Umowa na historyczny remont Zamkowej podpisana

 1. Gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Oby teraz wszystko się udało z pracami i robotami, przetrwamy, warto będzie!
  Serdeczne pozdrowienia

 2. Dobrze będzie jak się w te 2 lata uporają z robota. A o szybszym skończeniu marzę sobie po cichu, bo się boje paralizu ruchu

 3. Brawo Panowie Andrzeju, Grzegorzu i Marcinie! // wymieniłem w kolejności alfabetycznej ;)
  Innym którzy przyłożyli swoje cegiełki również.

  I szczególne dedykacje dla Pana Zbigniewa Dychto, który chciał tramwaj likwidować.

  1. A prezydent Zdanowska co tam robi? Swojego czasu też chciała likwidacji tramwajów podmiejskich, proponowała elektryczne autobusy… Jak sukces to się trzeba wbić na zdjęcie.

Comments are closed.