KOMUNIKACJA

Umowa podpisana. Chińczycy zbudują II odcinek S14

Ostatni fragment trasy pozwoli domknąć pierścień dróg wysokich prędkości wokół aglomeracji łódzkiej.

Dziś w siedzibie łódzkiego oddziału GDDKiA podpisano umowę z firmą Stecol Corporation z Chińskiej Republiki Ludowej, która zbuduje II odcinek drogi S14, węzeł Łódź Teofilów – Słowik (wykonawcę wyłoniono w lipcu). Oferta opiewa na kwotę 724 mln złotych.

Początkowo był problem z wyborem wykonawcy – wpłynęło 10 ofert, ale każda z nich była droższa niż budżet inwestycji. Na inwestycję planowano przeznaczyć 670 mln złotych. GDDKiA dołożyło brakującą sumę i wybrało najtańszą ofertę Chińczyków (przetarg ogłoszony dwa lata temu zakończył się porażką – oferenci zrezygnowali, gdyż praca okazała się dla nich nieopłacalna. Kolejny przetarg ogłoszono w styczniu tego roku).

Po wybudowaniu ostatniego, ok. 16-kilometrowego odcinka poprawi się połączenie między autostradą A2 i drogą ekspresową S8, łatwiejszy będzie także dostęp do firm i przedsiębiorstw znajdujących się w zachodniej części aglomeracji łódzkiej, a przede wszystkim poprawi się komfort codziennego funkcjonowania i bezpieczeństwo mieszkańców takich miejscowości jak: Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki i Zgierz. Z centrów tych miejscowości zostanie wyprowadzony ruch ciężki i tranzytowy.

Prace obejmą wybudowanie dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni bitumicznej. Obie jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a także pas awaryjny. Trasa została zaprojektowana w taki sposób, aby w przyszłości można było dobudować trzeci pas ruchu na każdej z jezdni, bez ingerencji w istniejące obiekty inżynierskie.

W ramach przedsięwzięcia powstaną węzły drogowe, przebudowane zostaną wszystkie drogi kolidujące z nową drogą ekspresową, pojawią się także dodatkowe drogi technologiczne, oświetlenie kilkanaście dużych i kilkadziesiąt mniejszych obiektów inżynierskich w postaci: wiaduktów, mostów, przepustów, chodników, ścieżek rowerowych, systemu odwodnienia itp. Droga zostanie także wyposażona w liczne urządzenia ochrony środowiska – ekrany dźwiękochłonne, przejścia dla zwierząt, urządzenia oczyszczające wodę opadową i liczna roślinność posadzona wokół trasy.

Przypomnijmy – na początku października ub. roku podpisano umowę na projekt i budowę I odcinka S14. Wykonawcą drogi Łódź Lublinek – Teofilów jest konsorcjum firm Budimex – Strabag.