FAKTY

Urzędnicy odpowiedzialni za pożar drewniaka przy ul. Pięknej?

Wczoraj wieczorem Polsat wyemitował odcinek programu “Państwo w Państwie” dotyczący domu przy ul. Pięknej, który stanął w płomieniach 10 października tego roku. Mieszkańcy murowanej części budynku znaleźli się w trudnej sytuacji. Jako prywatni właściciele muszą teraz radzić sobie sami, zmagając się wciąż, jak podkreślają, z opieszałością urzędników pabianickiego starostwa.

Jak pisaliśmy wcześniej, budynek składa się z zamieszkałej części murowanej oraz  drewnianej. To w tej drugiej powstał ogień. Spłonęło poddasze, co przyspieszy rozbiórkę. Ta część należy do Skarbu Państwa – zarządza nią starosta. Murowana jest prywatna.

Do momentu pożaru nie udało się rozebrać drewniaka. Właściciele murowanej części powiedzieli reporterowi, że przez lata zwracali się do starostwa z prośbą o możliwość wykupienia budynku. Chcieli na własną rękę go rozebrać, aby nie stanowił zagrożenia dla ich domu.

Tuż po pożarze Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał rodzinie przeprowadzkę. Postanowili jednak zostać na miejscu i naprawiać szkody powstałe w ich części. Urzędnicy nie zaoferowali pomocy w remoncie i odbudowie dachu.

Tłumaczą, że zabezpieczali budynek, a pożar to zdarzenie losowe.  -Skarb Państwa również jest poszkodowanym w tym zdarzeniu losowym i nie ma ani powodu, ani możliwości, żeby teraz przeznaczać jakieś środki na odbudowę nieruchomości która jest prywatną własnością państwa Lipińskich – tłumaczyła “Państwu w Państwie” Anna Dobrosz ze Starostwa Powiatowego w Pabianicach.

“Poszkodowani na razie zabezpieczają się przed zimą. Chcieliby odbudować dach, ale nie mogą, gdyż klatka schodowa wciąż należy do starostwa, a to nie kwapi się do odbudowy ściany, na której mogłaby oprzeć się nowa konstrukcja” poinformował Przemysław Siuda z “Państwa w Państwie”.

(Zdjęcia z 14. 10. 2021)