FAKTY

Urzędnicy pracują w tzw. bańkach. Bez maseczek tylko zaszczepieni

W Urzędzie Miejskim w Pabianicach funkcjonuje regulamin, który określa pracę w czasie epidemii. W jednym z punktów jest mowa o zasadach zakładania maseczek w zależności od zaszczepienia się.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej (27.01.) poinformował, że urzędnicy pracują w tzw. bańkach. Bardzo zaciekawiło to przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Rąkowskiego i wyraźnie zaintrygowany sformułowaniem jął drążyć temat.

Prezydent odpowiedział, że w ratuszu powstał regulamin  dotyczący pracy w warunkach epidemii. Chodzi o grupy pracujące w jednym pomieszczeniu.

–  Bańka to jest grupa osób, które pracują ze sobą. U nas od dłuższego czasu jest regulamin, który mówi, że jeżeli osoby wdanym pomieszczeniu pracują razem i wszystkie są zaszczepione, wtedy mogą pracować bez maseczek. Jeżeli którakolwiek z osób nie jest zaszczepiona albo odmawia odpowiedzi na to pytanie, wtedy wszystkie osoby w pomieszczeniu są zobowiązane do noszenia maseczek– wyłuszczył Grzegorz Mackiewicz.

Ojciec miasta nie krył zdziwienia brakiem znajomości terminu “bańka” w kontekście organizacji pracy w czasie epidemii.

-Bańka w nomenklaturze pojawiła się kilkukrotnie myślałem, że państwo są zorientowani… –  skomentował.

Wygląda na to, pojęcie bańki w urzędzie zostało przeniesione z gruntu oświatowego, oczywiście w zmodyfikowanym znaczeniu. W “bańce szkolnej” jeden nauczyciel pracuje na co dzień z  małą grupą uczniów, realizując program różnych przedmiotów.

Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta, tłumaczy, że taka organizacja pracy w ratuszu nie ma nic wspólnego z segregacją sanitarną. – Takie rozwiązanie jest podyktowane wyłącznie troską o sprawne funkcjonowanie urzędu. Liczne zachorowania zaburzyłoby je. Do pokazywania przedstawiania dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 nikt nikogo nie zmusza – tłumaczy.

Dlaczego prezydent podczas sesji online jest raz w maseczce, raz bez? Czy zakłada ją, kiedy do pokoju wchodzi ktoś niezaszczepiony bądź nieudzielający informacji na ten temat?

-Nie. Wynika to z przyzwyczajenia – odpowiada rzeczniczka.

(nagranie z sesji TUTAJ Wyjaśnienie dotyczące pracy w bańkach od 31 minuty)

Prezydent w swoim gabinecie podczas sesji spędzonej przed komputerem.