KOMUNIKACJA

Uwaga na zamknięty przejazd!

Utrudnienia potrwają 2 tygodnie. Później zamknięcie kolejnego przejazdu.

ZUE S.A. – wykonawca przebudowy linii kolejowej nr 14 – planuje od 9 września zamknięcie przejazdu drogowo-kolejowego na ul. Torowej (CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ). Samochodem tędy nie przejedziemy, a co z przejściem dla ruchu pieszego?

– W projekcie organizacji ruchu nie ma nic na ten temat. Zadałem takie pytanie wykonawcy, nie mam odpowiedzi – mówi Marcin Chmielewski z Wydziału Infrastruktury Technicznej i Komunikacji UM.

W tym czasie autobusy linii „260” i „262” będą kursować objazdem. Z Waltera-Jankego dojadą bez zmian do ul. Zamkowej, dalej pojadą ulicami: Wspólną, Karniszewicką do Torowej i następnie stałymi trasami.

Dla linii „260” zmiana trasy dotyczy tylko podanego kierunku, a dla linii „262” analogiczny objazd obowiązuje także z Kudrowic do Pabianic. Autobusy zatrzymają się na istniejących przystankach na ul. Karniszewickiej oraz na dwóch przystankach tymczasowych w stronę Kudrowic: Wspólna/Karniszewicka i Karniszewicka/GS.

Utrudnienia potrwają co najmniej dwa tygodnie, w kolejnym etapie zostanie zamknięty przejazd na ul. Wspólnej (od 23 września).

Co będzie zrobione?

Remont „linii sieradzkiej” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły w maju ubiegłego roku. Teraz prace dotarły w nasze okolice.

Na stacjach i przystankach: Lublinek, Pabianice, Łask, Zduńska Wola, Chechło, Dobroń oraz Kolumna przebudowane zostaną perony. Dla pasażerów będą nowe wiaty i ławki. Lepsze oświetlenie i oznakowanie ułatwi orientację.

Na stacjach Pabianice i Zduńska Wola powstaną przejścia podziemne wyposażone w windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodne dojścia do pozostałych przystanków umożliwią pochylnie.

Po modernizacji 42-kilometrowego odcinka linii Zduńska Wola – Łódź Kaliska (nr 14) prędkość składów pasażerskich wzrośnie do 120 km/h. Pozwoli to na skrócenie czasu podróży między Łodzią Kaliską a Zduńską Wolą i Sieradzem o ok. 15 minut.

Płynność ruchu pasażerskiego i towarowego zapewni wymiana torów, sześćdziesięciu rozjazdów i sieci trakcyjnej. Za zwiększenie poziomu bezpieczeństwa będzie odpowiadał komputerowy system sterowania ruchem. Pozytywne efekty powinna przynieść także przebudowa 35 przejazdów, w tym 13 skrzyżowań zostanie wyposażonych w nowe urządzenia sygnalizacji przejazdowej. Na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola przebudowanych i wyremontowanych zostanie 5 wiaduktów, 12 mostów kolejowych i 12 przepustów.

Inwestycja za 290 mln zł współfinansowana jest ze środków unijnych z programu „Łącząc Europę”.