FAKTY

W lasach bardzo sucho. Bądźmy ostrożni!

Już można wejść do lasu, ale korzystajmy z niego w sposób odpowiedzialny.

Od dziś (20 kwietnia) możemy wybrać się do lasu, czego nie można było robić od 3 kwietnia. Pamiętajmy jednak, że w lasach jest obecnie bardzo sucho. Na stronie Lasów Państwowych można przeczytać, że leśnicy z coraz większym niepokojem oczekują nadchodzących dni. Jak czytamy: “Nadal jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w niemal wszystkich lasach. Niewielka ilość śniegu, przesuszona po zimie ściółka leśna oraz przedłużający się brak opadów zwiększają ryzyko pożarów. Każdego dnia leśnicy otrzymują informacje o kolejnych pożarach, od początku roku lasy w całej Polsce płonęły ponad 2 tys. razy”.

Choć można wchodzić od dziś do lasu, zabronione jest rozpalanie ognisk – teraz także w miejscach do tego przeznaczonych przez nadleśnictwa. W przeciwnym razie wymierzane będa mandaty.

Na terenach Nadleśnictwa Kolumna jest co prawda bardzo sucho, ale wilgotność ściółki nie spadła jeszcze poniżej 10 proc., co uzasadniałoby zamknięcie lasów z uwagi na zagrożenia pożarowe. Najlepiej w ogóle podczas spaceru po lesie zrezygnować z palenia papierosów. Skutki nieumiejętnego obchodzenia się z ogniem mogą być katastrofalne dla przyrody.

Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy przebywania na terenie lasów.

Przypominamy też, że od dziś  otwarte są: park Słowackiego, park Wolności, Bulwar im. Kruschego, park Jordanowski przy Zamkowej/Zielonej, park Hadriana przy ul. Karniszewickiej, skwer im. Pietrzaka na Piaskach, skwer im. Lubońskiego przy ul. Kaplicznej oraz Lewityn. Nadal wyłączone pozostają place zabaw i siłownie plenerowe na tych terenach.

Na zdjęciu: Las Karolewski