FAKTY

W „mechaniku” nauczą, jak być zawodowym graczem

E-sport i zagadnienia z nim związane zyskują coraz większą popularność. To może być sposób na życie.

Zespół Szkół nr 1 rusza z naborem do nowo powstającej klasy mechatronicznej z innowacją pedagogiczną „e-sportową”. To coś dla fanów gamingu i tytułów takich jak m.in. FIFA, Counter Strike, League of Legends, WRC.

– Przeprowadziliśmy turnieje, które cieszyły się sporym zainteresowaniem młodzieży. Poza tym otrzymujemy sygnały i zapytania z zewnątrz – stąd pomysł na stworzenie takiej innowacji – mówi dyrektor ZS 1 Paweł Szałecki.

Współautorem jest nauczyciel Paweł Dobrowolski. Jak podkreśla dyrektor, nauka nie będzie polegała na wielogodzinnym przesiadywaniu przed ekranem komputera. W ramach lekcji przewidziano dodatkowe zajęcia umożliwiające poszerzanie wiedzy z gier czy projektowania grafiki. Choć praktyka także się pojawi.

Uczniowie będą brać udział w turniejach e-sportowych i wydarzeniach typu katowickie Intel Extreme Masters, zgłębiać taktykę i odpowiednie zachowania w danej grze, a także – oprócz grafiki komputerowej – zajmować się programowaniem robotów oraz sterowników PLC.

– Na razie musimy działać na takim sprzęcie, jaki mamy, ale staramy się o nowocześniejszy. To kosztuje – dodaje Paweł Szałecki.

E-sportowa klasa ma ruszyć 1 września 2020 roku. Przewidziane jest ok. 15 miejsc.