FAKTY

W obronie TVN. “Przeciwko pisowskim planom uciszenia mediów”

Dziś o godzinie 19.00 w całej Polsce rozpoczęły się manifestacje przeciwko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. “lex TVN”. Biorą w nich udział lokalni działacze PO, Lewicy, KOD-u i szeregowi pabianiczanie.
Jednym z organizatorów protestów jest Komitet Obrony Demokracji. Janusz Nagiecki, pabianicki działacz KOD na swoim FB napisał: “nie wierzcie w te dyrdymały, że zamach na TVN ma przykryć afery PiS-u. Te łotry wiedzą, że jeśli nie zniszczą wolnych mediów nie wygrają wyborów i to jest główna przyczyna ich łajdactwa. Wszystkich, którym wolne media, demokracja, nowoczesna i niepodległa Polska i wolni obywatele leżą na sercu proszę z całego serca : w najbliższą niedzielę o godz. 19. 00 stawmy się wszyscy w Łodzi pod siedzibą PiS-u i pokażmy tym łobuzom, z kim chcą zadrzeć”.
Wyjazd na demonstrację do Warszawy zorganizowała też pabianicka Platforma Obywatelska. “Kilka razy PiS już przed nami skapitulował, tym razem też musi się udać!” napisali działacze.
Michał Pietrzak, jeden z liderów pabianickiej Lewicy: “Protestujemy w całej Polsce przeciwko pisowskim planom uciszenia mediów!”

Ustawa, która przeszła przez Sejm zakazuje udzielania „naziemnej” koncesji stacjom, które nie są kontrolowane przez firmy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. (TVN należy do amerykańskiego Discovery). W piątek izba niższa parlamentu  nieoczekiwanie odrzucił senackie weto przeciwko ustawie “lex TVN”. Tym samym nowelizacja przeszła i czeka na prezydencki podpis.

TVN Grupa Discovery oświadczyła, że w piątek wszyscy byliśmy świadkami bezprecedensowego ataku na tę stację, który zmierza do zniszczenia wolności słowa w naszym kraju. TVN liczy, że to może przekonać prezydenta Andrzeja Dudę, do zawetowania przyjętej w piątek ustawy medialnej. Telewizja uruchomiła specjalna stronę, gdzie można podpisać się pod apelem do prezydenta.

(Fot. FB/Krzysztof Habura)