KRUCHTA

W Pabianicach odbędzie się Konferencja Episkopatu Polski

To wydarzenie bez precedensu. Do naszego miasta wybiera się ponad 150 biskupów.

List łódzkiego metropolity „Idźcie i Wy do Winnicy!” zostanie odczytany jutro we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji. Arcybiskup Grzegorz Ryś informuje w nim, że 6 października w Pabianicach  odbędzie się Konferencja Episkopatu Polski. Wydarzenie związane jest z przygotowaniami do jubileuszu 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej.
Biskupi zbiorą się w kościele św. Mateusza, a częścią konferencji KEP będzie msza święta. Konferencja Episkopatu Polski “(razem z biskupami seniorami) liczy 154 członków.

Wybór tej akurat świątyni nie jest przypadkowy. Jak czytamy: “6 października Eucharystia sprawowana przez wszystkich polskich biskupów będzie miała miejsce w Pabianicach u św. Mateusza – w kościele, w którym modlił się mały Rajmund Kolbe, i przed Cudownym Obrazem Matki Bożej otrzymał wizję -obietnicę dwóch koron: wyznawcy i męczennika”.

Arcybiskup Grzegorz Ryś zaprasza wiernych do udziału w liturgii, a księży do koncelebry. TUTAJ cały jutrzejszy list.

Krok bliżej do bazyliki?

Czy niebawem spełni się marzenie proboszcza parafii św. Mateusza Andrzeja Chmieleckiego, aby nasz kościół był bazyliką? Duchowny tłumaczył (CZYTAJ TUTAJ), że zabytkowa świątynia zasługuje na taki tytuł, ponieważ to tutaj przyszłemu świętemu Maksymilianowi jako małemu Mundkowi Kolbe ukazała sie Matka Boska.  Z pewnością już sama konferencja KEP w kościele św. Mateusza przybliża do tego celu.

Aby kościół mogł zyskać rangę bazyliki, powinien mieć nie tylko szczególną wartość zabytkową, ale być żywym ośrodkiem kultu i duszpasterstwa, a także miejscem otrzymywania łask, nawróceń, uzdrowień. Decyzję o rozpoczęciu procesu przyznania kościołowi tego tytułu podejmuje biskup danej diecezji. Następnie sprawa trafia do Watykanu.

(Fot. episkopat.pl)