OPINIE

W Pabianicach powstanie spalarnia śmieci? Dziesiątki tysięcy ton odpadów u nas? [VIDEO]

Radny PiS Piotr Różycki znienacka przedstawił pomysł na pozbycie się odpadów. Najpierw ostro zaprotestował prezydent, dziś starosta i przewodniczący Rady Miejskiej.

Podczas ostatniej sesji radny Prawa i Sprawiedliwości Piotr Różycki zarzucił prezydentowi Pabianic, że nie zainteresował się tematem budowy w mieście spalarni śmieci. Zdaniem radnego PiS taka inwestycja mogłaby być antidotum na podwyżkę cen za wywóz śmieci.

– Takie spalarnie są na terenie Niemiec, w wielu małych niemieckich miasteczkach – przekonywał Piotr Różycki.

Od pomysłu  nie odciął się przewodniczący klubu radnych PiS Włodzimierz Stanek, co może oznaczać, że propozycja Różyckiego to stanowisko całego klubu, tym bardziej że w swojej wypowiedzi Różycki używał formy “my”.

Przedstawiona koncepcja spotkała się z ostrą reakcją prezydenta.

– Moja odpowiedź brzmi NIE. Spalarni w Pabianicach NIE BĘDZIE. Ja takiej decyzji NIE PODEJMĘ – akcentował dobitnie Grzegorz Mackiewicz.

Dlaczego? 1. W Pabianicach nie ma lokalizacji na spalarnię (w Poznaniu odległość od najbliższych zabudowań to 4 km, a i tak jest mnóstwo protestów) 2. Taka instalacja kosztuje miliard złotych 3. Przerób spalarni to około 200 tys. ton rocznie, więc żeby się opłaciło, musiałyby do nas trafiać śmieci z Łodzi i innych miast oraz okolicznych gmin.

Dziś przed Urzędem Miejskim do pomysłu budowy w Pabianicach spalarni śmieci odnieśli się starosta Krzysztof Habura i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Rąkowski. Nie ukrywali, że są pomysłem radnego z PiS zszokowani i nie widzą miejsca na lokalizację spalarni u nas. Podkreślali, że jeżeli Łódź nie chce takiego rozwiązania to “o czymś to świadczy”.

– Spalarnia oznacza nie tylko dodatkowe zanieczyszczenie emitowane do atmosfery – choć są teraz nowoczesne filtry, to zawsze jest dodatkowa ilość ciężarówek transportujących śmieci, co wiąże się z emisją spalin i ogromnymi utrudnieniami w ruchu – mówił starosta Krzysztof Habura.

Zdaniem organizatorów konferencji pięcioro radnych PiS tak naprawdę wcale nie dążyło do wcielenia w życie swoich przemyśleń, gdyż ostatecznie nie złożyli żadnych propozycji zmian i nie chcieli wziąć na siebie odpowiedzialności, do czego byli zachęcani na wtorkowej sesji Rady Miejskiej.

Czy zatem było to tylko bicie politycznej piany?

Przewodniczący Rady Miejskiej i starosta pabianicki na temat budowy w naszym mieście spalarni śmieci.

Opublikowany przez pabianice.tv Piątek, 6 września 2019

Przypomnijmy, że temat spalarni wypłynął podczas dyskusji przed podjęciem uchwały o podwyżce cen za odbiór odpadów. Autorem projektu uchwały, zgodnie z którym od przyszłego roku stawki za  śmieci wzrosną prawie dwukrotnie, jest prezydent  Grzegorz Mackiewicz. W wyniku niecodziennej sytuacji (CZYTAJ TUTAJ) podwyżka stanie się faktem, choć zagłosował za nią tylko jeden radny – Antoni Hodak z PiS.  Pozostałe osoby z obu klubów nie wzięły udziału w głosowaniu.

5 komentarzy do “W Pabianicach powstanie spalarnia śmieci? Dziesiątki tysięcy ton odpadów u nas? [VIDEO]

  1. PiS bije pianę i ci dziś też. Chyba prezydent się jasno wyraził ze spalarni nie będzie. Nic nie zrozumieli.

    1. A mnie cieszy że taki temat podjęto. Przedyskutujmy wszystkie argumenty za i przeciw. Rozumiem, że inwestycja jest warta mnóstwo pieniędzy, ale kiedyś się zwróci. I może przyszłym pokoleniom będzie lżej.

        1. Spalarnię to ja już dziś mam u sąsiada pod samym oknem. Zima się zbliża i będę oddychał nadzwyczaj ”świeżym” powietrzem pomieszanym z zapachem świeżej gnojowicy. Ale poważnie – temat wart co najmniej przedyskutowania o ile będzie to odbywać się w sposób cywilizowany i zgodny z najnowszymi technologiami.

Comments are closed.