FAKTY KRUCHTA

W rocznicę Cudu nad Wisłą o podziałach i ataku na wiarę w Boga

Ks. prałat Jan Szuba: “Żyłem w czasach obu totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunizmu, ale nigdy nie było tego, co teraz – profanowania Matki Bożej, Chrystusa, wyśmiewania mszy świętej, takiego ataku na wiarę w Boga”.

Złożenie wieńców przed pomnikiem Legionisty i na cmentarzu,  msza w kościele św. Mateusza – tak w skrócie przedstawic można oficjajne uroczystości z udziałem władz samorządowych, senatora RP Macieja Łuczaka, kombatantów, służb mundurowych, harcerzy i przedstawicieli ugrupowań (wydarzenie zapowiedzieliśmy TUTAJ).

Mocnym punktem obchodów była okolicznościowa homilia wygłoszona przez ks. prałata Jana Szubę.  Na wstępie duchowny uprzedził, że nie chodzi o to, żeby kogoś obrażać, ale powiedzieć prawdę. Następnie  zauważył, że pierwszu cud na Wisłą miał miejsce w 1920 roku, drugi to upadek komunizmu w Polsce w 1989 roku, a teraz “czekamy na  trzeci cud nad Wisłą,  na cud zgody narodowej, bez opluwania się, ataków”.

Odniósł się także do bieżących zagrożeń. Według księdza agresja wobec Kościóła przybiera obecnie wyjątkowo obelżywe formy – nie było tak za okupacji nazistowskich Niemiec i w okresie PRL.
 – Żyłem w czasach obu totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunizmu, ale nigdy nie było tego, co teraz – profanowania Matki Bożej, Chrystusa, wyśmiewania mszy świętej, takiego ataku na wiarę w Boga – podkreślił.

Ksiądz Jan znany jest z poruszających kazań. O innej homilii TUTAJ.

***

Dziś o godz. 16.00 na placu przy kościele św. Mateusza rozpocznie sie koncert z okazji 100- lecia Bitwy Warszawskiej. Organizator: klub Gazety Polskiej Pabianice.