FAKTY

W szpitalu może zabraknąć tlenu. Potrzebny większy zbiornik

10-tonowy zbiornik na tlen potrzebny od zaraz. Z obecnego – życiodajnego gazu wystarcza na 1,5 dnia.

Tlen z 3,5-tonowego zbiornika Pabianickiego Centrum Medycznego zaspokaja zapotrzebowanie na 1,5 dnia. Z tlenoterapii korzystają bez przerwy pacjenci oddziału covidowego.

PCM-naziemna część tlenowni

O problemie powiadomiła na ostatniej sesji Rady Miejskiej radna Iwona Marczak.

Jestem po rozmowie z prezesem PCM. Ma on wielkie obawy, że tlenu może zabraknąć, bo może nie zostać dowieziony. Potrzebny jest większy 10- tonowy zbiornik – poinformowała Marczak. Obawy nie wynikają z braku dostępu do tego gazu. Cysterna z ratującym życia ładunkiem może nie dotrzeć na czas, choć transport zamawiany jest z wyprzedzeniem.

 

Zanim wybuchła epidemia, tlenu wystarczało średnio na 2 tygodnie, podczas gdy zbiornik z 10. tonami tlenu wystarczyłby na miesiąc. Warto podkreślić, że dla pacjenta z niewydolnością oddechowa spowodowaną COVID-19 potrzeba dużo więcej tlenu. – Potrzebny jest nie tylko na oddziale covidowym, ale także na przykład na ortopedii, gdzie trafia pacjent ze złamana nogą, a jednocześnie jest zakażony koronawirusem – dodała radna Iwona Marczak.

Radni na ostatniej sesji (19.11.) przegłosowali dofinansowanie PCM  kwota 330 tys. zł. Ponieważ potrzeb jest mnóstwo i rodzą się one na tzw. pniu, nie wiadomo na razie na co zostanie ona przeznaczona.

Walka z COVID-19 jest obecnie dla nas najważniejszym zadaniem – powiedział prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Wymieniona kwota nie wystarczy na sfinansowanie ogromnego zbiornika na ciekły tlen i związanej z nim infrastruktury (np. parownicy).  Należy w kosztach uwzględnić także modernizację instalacji do rozprowadzania już zamienionego na postać gazową tlenu w ścianach szpitalnego budynku.

Tlen w ciekłej postaci wpływa do zamontowanej obok parownicy, gdzie jest zamieniany na postać gazową, a następnie jest rozprowadzany poprzez instalację na poszczególne oddziały szpitalne.

Covidowe zakupy dla szpitala
Jeden z kardiomonitorów

W związku z decyzją wojewody z 30 października i utworzeniem w PCM oddziału obserwacyjno-zakaźnego dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, miasto sfinansowało zakup 8 kardiomonitorów z jednostką sterującą. To jest dodatkowe wyposażenie ratującego zdrowie i życie pacjentów. Koszt 116.499,60 zł. Sprzęt został w minionym zamontowany na oddziale covidowym.

 

Jedne ze sfinansowanych przez miasto drzwi

W kwietniu miasto sfinansowało zakup i montaż 6 drzwi oraz systemu zabezpieczeń szpitala, na który złożyły się monitoring wizyjny oraz kody i karty dostępu. Ten sprzęt był niezbędny dla zapewnienia lepszej ochrony pacjentów i personelu szpitalnego. Wartość udzielonej pomocy wyniosła 99.101,93 zł. (50.824,43 zł drzwi i 48.277,50 zł system zabezpieczeń).

 

 

Podsumowując – z budżetu miasta na wsparcie szpitala w walce z epidemią przeznaczono już łącznie 215.601,53 zł plus wspomniane tys. zł. Kwota ta nie była zabezpieczona w tegorocznym budżecie. Doliczając zakup m.in. na środków ochrony i dezynfekcji, covidowe wydatki wyniosły 1.430.000 zł.