FAKTY

Wiemy, ilu przedsiębiorców z Pabianic skorzysta z małego ZUS

Nie przekroczyli rocznego przychodu w 2018 roku w wysokości 63 tys. zł. Będą płacić około 700 zł miesięcznie mniej. 

W Pabianicach 521 podmiotów na 5269 firm zarejestrowanych w CEIDG, będzie płacić niższy ZUS. To ok. 10 %. O planowanej przez rząd uldze dla przedsiębiorców pisaliśmy TUTAJ. Z kolei TUTAJ o tym, że choć rząd zapewniał, że z tzw. małego ZUS-u skorzysta prawie 200 tysięcy drobnych przedsiębiorców, wydaje się to mało prawdopodobne.

– Mam ponad stu klientów. Firmy, które skorzystają z nowego uprawnienia można liczyć na palcach jednej ręki – usłyszeliśmy od Ewy Kudły, właścicielki Biura Rachunkowego REWIZOR na Bugaju.

Jak poinformowała Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS, w Łódzkiem ze szczególnego uprawnienia skorzysta 8 tysięcy przedsiębiorców. Według danych ZUS, łącznie w całej Polsce złożono 126.347 wniosków.

Dla porównania z Pabianicami: z małego ZUS w Zgierzu skorzysta 554 przedsiębiorców, w Łowiczu – 183, w Łęczycy tylko 84.

Kiedy i jak

Płatnicy pierwsze deklaracje rozliczeniowe z nowymi kodami i składki od niższej podstawy wymiaru przekażą w lutym. Ustalając najniższą podstawę wymiaru składek można skorzystać ze specjalnie przygotowanego kalkulatora znajdującego się na stronie ZUS w zakładce „kalkulatory”.

Osoby, które zgłosiły się do małego ZUS-u, ale po weryfikacji przychodu uznały, że nie spełniają wymagań ustawowych, powinny skorygować swoje zgłoszenie poprzez wyrejestrowanie się z kodów 05 90 lub 05 92. Następnie należy zgłosić kod 05 10 lub 05 12 i zadeklarować standardową podstawę wymiaru. Takiego sposobu korekty trzeba dokonać jeszcze przed terminami rozliczeń.

ZUS przypomina, że osoby, które w trakcie roku skończą okres opłacania składek preferencyjnych, wznowią działalność gospodarczą lub rozpoczną działalność gospodarczą w 2019 r. i będą spełniały ustawowe przesłanki do skorzystania z ulgi związanej z małym ZUS-em, muszą złożyć dokumenty zgłoszeniowe z użyciem kodów 05 90 lub 05 92, w terminie 7 dni od tego zdarzenia.

Ważne

Mały ZUS to trzecia ulga w opłatach składek, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, po uldze na start i składkach preferencyjnych. Warto jednak zauważyć, że od wysokości opłacanych składek zależy wysokość świadczeń wypłacanych z ZUS tj. emerytura, renta czy zasiłek chorobowy, opiekuńczy i macierzyński. Opłata niższych składek będzie wiązała się z niższą wysokością tych świadczeń.