FAKTY

“Wirus świrus ZARAZ zniknie”. Tak MOK zaklina epidemię

  • W MOK-u powstają designerskie produkty antykoronawirusowe.
  • Mają nie tylko ochraniać przed zakażeniem, ale także mobilizować psychikę.
  • Udało się rozdać 700 maseczek. Potrzebni są chętni do prostego szycia.

Pomysł akcji “Wirus świrus ZARAZ zniknie” zrodził się w Miejskim Ośrodku Kultury. Dyrektor Maria Wrzos – Meus,  poprosiła Krzysztofa Dumkę o wykonanie grafiki, która mogłaby być umieszczona na maseczkach antykoronawirusowych i niosłaby ze sobą optymistyczne przesłanie, skierowane do tych, którzy ze względu na obecną sytuację czują się przygnębieni i zestresowani.

–  Naszą misją jest pozytywny przekaz emocji i niesienie otuchy w tym trudnym dla wszystkich czasie. Nie konkurujemy z nikim i nie produkujemy maseczek dla placówek medycznych, ponieważ  środki ochrony osobistej powinny zapewnić tam stosowne instytucje. Dbamy natomiast o naszych mieszkańców, chodzących na co dzień po ulicach, stojących w kolejkach przed aptekami – tłumaczy Maria Wrzos -Meus.

Maseczki trafiły także do bezdomnych, osób uzależnionych, seniorów oraz placówek, które obecnie nie mogą liczyć na terminowe dostawy środków ochrony osobistej lub zwyczajnie nie stać ich na zakup maseczek.

Apel o pomoc w dostarczeniu potrzebnych materiałów do szycia maseczek został niedawno opublikowany na Facebooku. Szybko zgłosiło się wiele firm i osób prywatnych. MOK wziął na siebie zgromadzenie podzespołów do szycia maseczek, skoordynowanie działań, opracowanie wzoru i zorganizowanie logistyki.

– W tej sprawie jak zwykle mogłam liczyć na moich pracowników, Uniwersytet III Wieku oraz osoby prywatne, które odpowiedziały na mój apel. Zgłasza się do nas sporo osób, głównie seniorzy. Dowozimy im maseczki – dodaje dyr. Maria Wrzos – Meus.

Dotąd udało się rozdać 700 maseczek. Potrzebni są jeszcze chętni do prostego szycia.

Dzięki  sponsorom designerskie produkty MOK-u posiadają wysoko specjalistyczne, dwuwarstwowe filtry węglowe. Są wielokrotnego użytku. Wystarczy je wyprać w detergentach, prasować lub zdezynfekować w piekarniku w temperaturze 60 stopni.

UWAGA, przypominamy, że od jutra (16 kwietnia) zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych jest obowiązkowe.