KRUCHTA

Wizyta duszpasterska nawet po Wielkanocy [ROZPORZĄDZENIE ARCYBISKUPA]

Księża dostali zakaz odwiedzin wiernych w domach. Kolęda w mieszkaniach parafian w miastach najwcześniej w marcu i kwietniu.

Niedawno napisaliśmy o planach kolędy w innej formie: indywidualne zaproszenia księdza do domu bądź msze sprawowane w intencji rodzin mieszkających na poszczególnych ulicach. Wygląda na to, że po ogłoszeniu obostrzeń od 28 do 17 stycznia, nawet te okrojone formy muszą zostać zweryfikowane.

Rozporządzenia nadal nie ma – samo ogłoszenie na konferencji prasowej ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego nie ma mocy prawnej,  ale arcybiskup Grzegorz Ryś postanowił wydać swoje rozporządzenie.

W dokumencie napisał, że “odwiedziny indywidualne wiernych w domach można będzie rozpocząć dopiero po zmianie regulacji sanitarnych, a w mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze, najwcześniej po 17 stycznia 2021.
W społecznościach większych (w szczególności w miastach) w marcu lub kwietniu, zawsze z uwzględnieniem przepisów sanitarnych”. (Wielkanoc w 2021 przypada 4 kwietnia) 
Czytamy: “Przed 17 stycznia 2021 roku możliwe jest wyłącznie (!) zapraszanie wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną Mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo”.

Fot. portret / episkopat.pl