KRUCHTA

Wkrótce Ekstremalna Droga Krzyżowa

19 marca 2021 r. już po raz siódmy wyruszy Pabianicka Ekstremalna Droga Krzyżowa. Hasło tegorocznej edycji to: „Rewolucja pięknych ludzi”.

EDK rozpocznie o godz. 20.00 msza w kościele Chrystusa Króla w Pabianicach (ul. Karniszewicka 99).

Marsz w milczeniu i samotności

Ta praktyka religijna wydaje się idealna pod względem łatwości zachowania reżimu sanitarnego. Ekstremalna Droga Krzyżowa to nabożeństwo w formie długiej nocnej wędrówki w milczeniu i samotności.

Podczas EDK dopuszczalne są grupy liczące maksymalnie 10 osób, ale organizatorzy rekomendują drogę samotną lub w grupach 2-3 osobowych.

Do wyboru jest ponad tysiąc dróg w całej Polsce, a także poza granicami kraju.  Przebiegają głównie drogami leśnymi i gruntowymi, poza głównymi drogami.

Ekstremalne trasy z Pabianic

Na 2021, sztab organizacyjny EDK Pabianice przygotował i zweryfikował opis oraz ślad GPS dla trzech tras:

– wokół Pabianic – im. Św. Wincentego a’ Paulo licząca 42 km,
– do Parzna – im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej licząca 42 km,
– do Rossoszycy – im. Św. Wawrzyńca licząca 51 km,

Każdy uczestnik wyrusza w EDK na własną odpowiedzialność – organizatorzy zapewniają wyłącznie opis i ślad GPS tras, pakiety uczestnika zawierające między innymi rozważania do 14 stacji Drogi Krzyżowej oraz organizują mszę na rozpoczęcie wędrówki.

Każdy uczestnik powinien mieć ze sobą prowiant, ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty, latarkę (najlepiej czołową), elementy odblaskowe oraz dobrze naładowany telefon komórkowy. Uczestnicy powinni poinformować osoby bliskie o wyruszeniu w EDK oraz zapewnić sobie powrót z miejsc docelowych we własnym zakresie. Należy także pamiętać o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego.

W EDK może wziąć udział każdy, także osoby niepełnoletnie, ale jedynie pod opieką osób dorosłych. Każdy uczestnik otrzyma rozważania Drogi Krzyżowej i opis drogi, na którą wyrusza.

Zapisy są prowadzone do dnia, w którym wyrusza EDK, czyli 19 marca. Organizatorzy proszą o możliwie wcześniejsze o wcześniejsze zgłaszanie się.

Zapisać można się poprzez stronę internetową: edk.org.pl